logo

07 Ağustos 2017

Taraftar Hakları Derneği’nden Süper Kupa Finali Sonrasında Yaşanan Olaylara Karşı Açıklama Geldi

Dün gece oynanan Türkiye 2017 – 2018 sezonunun ilk resmi futbol maçı olan Beşiktaş-Konyaspor Süper Kupa finali sonrası yaşanan olaylara dair Taraftar Hakları Derneği bir açıklama yaptı:

“Bir futbol maçından sonra yine oyunun güzelliklerini değil, sahalarımızda görmek istemediğimiz olayları konuşuyoruz. Bu organizasyonun baş sorumluları; Türkiye Futbol Federasyonu, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve İç İşleri Bakanlığı’ndan maç sonrasında arka arkaya yapılan açıklamalar ne yazık ki, yaşanan sorunları doğuran uygulamalardan hiç ders çıkarılmadığını kanıtlar niteliktedir.

1) 6222 sayılı yasa ve Passolig’le sporda şiddetin sona ereceğini iddia eden yetkililer, bu uygulamaların hiçbir sorunu çözmediğini kabul etmemekle ısrar edip şimdi de “ek tedbirler”i tartışmaktadır. Ek tedbirlerden kastettikleri ve anladıkları şeyin polisiye önlemleri arttırmaktan ibaret olduğunu görünce daha büyük olayların bizleri beklediğini ne acıdır ki şimdiden görüyoruz.

2) Risk düzeyi yüksek olarak değerlendirilebilecek bir kupa finalinin, ilk kez maç oynanacak bir stada alınması; maçın saha giriş çıkışları ve güvenlik tedbirleri açısından hiç test edilme fırsatı olmayan Yeni Samsun 19 Mayıs Stadı’ nda oynanması, yaşanan saha içi olaylarına davetiye çıkarmıştır. Bu skandal kararın altında imzası olanlar suçluları uzaklarda aramadan önce, sorumluluğu üzerine almalıdır.

3) Toplumun minyatürü olan tribünler, farklı siyasi görüşlerin kutuplaştığı ve çatışmaların hesaplaşmaların görüleceği arenalar haline getirilmiş durumdadır. Bu hesaplaşmalarda son dönemde bariz bir şekilde “iktidara yakın olan kulüpler” gibi bir gerçeklik yaratılmıştır. Bu kulüplerin spor müsabakalarında pankartlardan tutunda tezahüratlara kadar oyuna dair her türlü argüman siyasi adaletsizliklerin malzemesi haline getirilmiş ve çatışmalara saha içi – saha dışı olaylara zemin hazırlanmıştır.

4) Tribünler son derece hassas dinamikleri olan örgütlü yapılardır. Tribünlere tek taraflı ayar vermeye ve taraftar gruplarını dizayn etmeye yönelik gerçekleştirilen uygulamalar, telafisi son derece güç ve büyük şiddet olaylarına davetiye çıkartır.

5) Bir takımın oyuncularının takım halinde bir gazeteciyi linç ettiği, milli takım kaptanının uçakta yine bir gazeteciyi dövdüğü, milli takımlar direktörünün mekan basması sonucu görevinden alındığı, kulüp başkalarının şeref tribününde birbirlerine girdiği olaylar sadece son üç ayda, tribünler dışında aklımıza gelen sporda yaşanan şiddet olaylarıdır. Daha doğru bir ifadeyle sorunu sadece taraftarlarda görmek ve şiddet virüsünün her yanımızı sardığına dair gözlerimizi kapatmak, çözümü daha fazla ek polisiye tedbirlerde görerek daha büyük facialara davetiye çıkarmaktan başka bir anlam taşımamaktadır.

Sorunun çözümünü sadece 6222 sayılı yasanın uygulanmasında ve polisiye tedbirlerin arttırılmasında gören bakış açısının bizleri getirdiği nokta ortadadır. Belirttiğimiz sorunlar tek bir açıdan ve sorunun kaynağını sadece taraftarda gören bir algıyla çözülemeyecek kadar derindedir. Yetkililer sorunları gerçekçi bir şekilde tespit ederek tüm paydaşların ortak katkısıyla uzun vadeli çözüm stratejileri geliştirmek zorundadır.”

Taraftar Hakları Derneği

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.