logo

İSTANBUL TRAFİĞİNE YENİ BİR ÇÖZÜM: IŞINLA BİZİ SCOTTY

Büyüklü küçüklü neredeyse her şehirde trafikten şikayet eden insanları görebilirsiniz. İstanbul da bu konuda liderliği yıllardır hiç kimseye kaptırmıyor. Trafik yüzünden insanlar geç kalıyor, mutsuz oluyor, sinirli oluyor. Bir grup “motorcu” bu duruma bir çözüm getirmek için motosikletle yolcu taşımayı ve daha kısa sürede bir yerlere ulaştırmayı hedefledikleri Scotty’i yarattı. Biz de Scotty’nin iletişimi ve pazarlaması ile ilgilenen Utku Özay ile bu uygulamayı konuştuk.

En büyük idealimiz hem çevre hem de insan sağlığına faydalı olmasından dolayı bisikletli bir toplum olmamız. Motosiklet ağırlıklı trafiği bisikletli yaşama geçiş sürecinde insanları koca koca ve çevre düşmanı arabalarından vazgeçme konusunda bir yardımcı olarak görüyor ve “Işınla bizi Scotty!” diyoruz.

Sokaklar arabaların değil, insanların ve hayvanlarındır!

  • İlk kez duyanlar için anlatacak olursanız Scotty nedir? Nasıl bir sistem?

Scotty bir yolculuk paylaşım uygulamasıdır. İstanbul’da ulaşım alternatiflerinin artık tükenmeye ve tüketmeye başlaması sonucu ortaya çıkmış bir fikirdir. Çok basit olarak anlatmak gerekirse Scotty İstanbul’da motosiklet kullanan bir motorcunun trafikten bunalmış başka birisini ulaşmak istediği yere götürmesidir. Biz bu eyleme ışınlanmak diyoruz.

  • Scotty nasıl bir ihtiyaçtan doğdu?

Scotty şehir hayatının insanı ve şehir kültürünü tüketmesini engellemek için doğdu. İstanbul’da yaşayan bir insanın güne mutlu başlamasının çok az yolu var. Evinden dışarı adımını attığı an kaygı ve stres başlıyor ve bu da günün geri kalanındaki üretme kalitesini oldukça düşürüyor. Mutsuz insanlar, mutsuz bir şehir yaratıyor. Trafikteki mutsuz insanların arasında dikkatimizi çeken bir şey oldu. Motorcular mutluydu ve biz mutluluğu paylaştırarak şehri güzelleştirebileceğimize inandık. Motosiklet kullanıcılarına İstanbul’u kurtarma misyonu yükledik ve şehrin kahramanı sensin dedik. Bu da kısa sürede çok fazla kişiye ulaşmamızı sağladı.

  • Daha önce kullanan kişilerden olumlu veya olumsuz nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Hayal ettiklerimizden çok daha fazlasıyla karşılaştık. Her gün öyle ilham verici hikayelere şahit oluyoruz ki çok kısa sürede bu deneyimlere şahit olmanın ilerleyen yıllarda bizi nelerle karşılaştıracağını düşündükçe heyecanlanıyoruz. Ameliyata doktor yetiştirdik. ( ışınladık ) Oyuna tiyatrocu ışınladık, duruşmaya avukat ışınladık. Daha önce motosiklete hiç binmemiş yüzlerce insana motosiklet keyfini ve kültürünü yaşattık. Aldığımız olumsuz tepkiler çoğunlukla bizim daha iyi olmamızı isteyen yapıcı eleştiriler oluyor ve ekip olarak bu eleştirilerden her zaman geliştirilmesi gereken yeni bir nokta çıkartıyoruz.

  • Scotty’i kullanmak isteyecek kişilerin aklındaki en büyük soru işaretleri güvenlik ile ilgili olacaktır. Kullanan kişinin güvenliğini nasıl sağlıyorsunuz? Motosikleti kullanan kişilerin çeşitli testlerden geçtiğini tahmin ediyoruz. Nedir bunlar?

Güvenlik üzerinde en çok kafa yorduğumuz konuların başında geliyor. Scotty’de sürücüleri sadece scooter kullanıcılarından seçiyoruz. Bunun nedeni konfor, arka çanta, zemine yakınlık, yüksek torklu olmaması gibi faktörlerdir. Sürücü kullanıcılarımızdan ehliyet, ruhsat, sigorta gibi belgeler talep ediyoruz. Daha sonra saha ekiplerimiz motosikleti ve ekipmanları inceliyorlar. Ardından bir eğitim ve test sürüşü gerçekleştiriliyor. Kriterlerimizin hepsini sağlayan sürücüler sistemimize katılabiliyorlar. Yolculuk esnasında bone ve kask takma zorunluluğu var. Kaskların yolcuların kafa ölçülerine uygun olabilmesi için güncellememizi hazırladık. Çok yakında yolcu kafa ölçüsüne uygun kaska sahip sürücü ile eşleşecek. Bunun dışında diğer güvenlik ekipmanları için de görüşmelerimiz ve çalışmalarımız sürüyor. Güvenilirliği ve yolculuk güvenliğini maksimize edebilmek adına yolculuk sonlarında sürücünün yolcuyu, yolcunun da sürücüyü puanlayıp yorumlayabileceği bir ekranımız var. Ayrıca her gün sahada gizli yolcularımız sürücü kullanıcılarımızı denetliyorlar.

 

“SCOTTY, İSTANBUL TRAFİĞİ İÇİN BİR ÇÖZÜM DEĞİL DEVRİMDİR.”

  • İnsanların en büyük dertlerinden biri trafik sanki. Sürekli şikayet ediyorlar trafikte saatlerinin geçmesinden vs. Scotty bu çileye bir çözüm olacak mı?

Scotty İstanbul trafiği için bir çözüm değil bir devrimdir aslında. Kullanıcılara uygulamanın faydası trafikten kurtulmak olarak anlatılsa da ilk deneyimden sonrası tamamen bir ulaşım keyfine dönüşüyor. Kullanıcılarımızın büyük bir kısmı Scotty bağımlısı diyebiliriz. Yapmayı hedeflediğimiz şey yeni bir ulaşım alternatifi olmak değil. İstanbul’u bir motosiklet şehri yapmak. Caddelerinde, sokaklarında uzun otomobil kuyrukları değil rengarenk motosikletlerin olduğu bir şehir hayaliyle çalışıyoruz. Tüm kullanıcılarımız da bu amacımızı bizimle paylaşıp İstanbul’a değer katmak için ışınlanıyorlar.

  • İstanbul’dan sonra diğer şehirlerde de bu uygulamayı görebilecek miyiz?

İstanbul’dan sonra diğer şehirleri de güzelleştireceğiz. Şehrin insanlarına paylaşarak, sosyalleşerek, eğlenerek, rüzgarı, güneşi, havayı hissederek ulaşmanın keyfini yaşatmak için sabırsızlanıyoruz.

  • Motosiklet kullanma konusunda bir Uzakdoğu Asya ülkesi değiliz. Binek araç kullanım oranı daha fazla motosiklete göre. Hala önyargılar var motosiklet ile ilgili. Almak istesek bile annelerin “motosiklet alırsan seninle konuşmam, alma çocuğum” gibi cümleleri var. Nasıl kıracağız bu önyargıları, anneleri nasıl ikna edeceğiz?

Scotty motosiklete izin vermeyen anneleri de ışınlayarak motosiklete olan ön yargıyı kırıyor ve kırmaya devam edecek. Motosiklet bir ulaşım aracından fazlasıdır. Motosiklet bir kültürdür. Türkiye’de ne yazık ki bu kültür yeterince doğru anlaşılamıyor. Biz bu uygulama ile motosiklete karşı ön yargısı olan milyonlarca insan motosikleti deneyimleyerek fikirlerini değiştirmeyi hedefliyoruz. Ekibimizde neredeyse herkes motorcu ve daha Scotty macerasının başındayken (ki çok eski sayılmaz) “ Abi biz bir otomobil kullanıcısına bile Scotty ile temas edip araba kullanırken motosikletlilere karşı daha hassas davranmasını sağlayabilirsek bir şeyler başardık sayılırız “ diyorduk. Şu an geldiğimiz noktada buna benzer onlarca hikayeye şahit oluyoruz ve gerçekten çok mutlu oluyoruz.

  • Son olarak; sokaklara baktığımız zaman araba vs odaklı bir sistem mevcut. Yollar yapılıyor, yollar yenileniyor, yollar genişletiliyor, yol uğruna doğa katlediliyor. Binek araç sayısını arttıkça da bu böyle olacak gibi duruyor. Her gün daha fazla insan ve daha fazla araba trafiğe katılıp daha çok, daha geniş yollara ihtiyaç duyuyor. Sizce insan ve doğa odaklı bir sistem mümkün mü? Sokakları nasıl geri alabiliriz arabalardan?

Işınlayarak ve ışınlanarak 🙂

 

Scotty uygulamasını Apple Store ve Google Play’den ücretsiz indirebilirsiniz..

 

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.