logo

04 Temmuz 2017

ABD Uçaklarında Elektronik Cihaz Yasağı Kalkıyor

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, ABD-Türkiye seferlerine uygulanan elektronik cihaz yasağının 5 Temmuz’da kalkmasını beklediklerini açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Birleşik Krallık, Türkiye’nin de içinde bulunduğu sekiz ülkeden ABD’ye ve Birleşik Krallık’a yapılan uçuşlarda, yolcuların cep telefonundan büyük elektronik cihazları yanlarına almalarını yasaklamıştı. Uygulama, 22 Mart 2017’de uygulanmaya başladı.

 

Bilal Ekşi, Twitter’daki resmi hesabından yaptığı açıklamada, Ulaştırma Bakanlığına, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne teşekkür etti:

“Amerika seferlerine uygulanan elektronik cihaz yasağının 5 Temmuz Çarşamba günü kalkmasını bekliyoruz. Teşekkürler @UDHB @SHGM @dhmikurumsal.” ifadelerini kullandı.

Ekşi, Birleşik Krallık’ın yasağa yaklaşımıyla ilgili bir açıklama yapmadı.

“ClearScan” devreye girdi

ABD ve Birleşik Krallık’ın elektronik cihaz yasağının ardından alınan güvenlik önlemleri kapsamında 30 Haziran’da, sıvı ve tabaka patlayıcıları tespit etme özelliğine sahip “ClearScan” adlı cihaz, Atatürk Havalimanı’nda deneme amaçlı kullanılmaya başlandı.

ABD Ulaştırma Güvenlik İdaresi (TSA) ekipleri de yarın Atatürk Havalimanı’ndan ABD’ye uçuşlarda uygulanan güvenlik uygulamalarını yerinde inceleyecek.

BİANET

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.