logo

“Kelimeler arkadaşlara gönderilen mektuplar gibidir” #KazımKızılaÖzgürlük

İzmir’de referandum sonuçlarını protesto eyleminde gözaltına alınan 21 kişiden 7’si Cumhurbaşkanı’na hakaretten tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bu gözaltı sonucunda serbest bırakılanların yanında ne yazık ki tutukluluğu hala devam edenler . Tutukluluğu devam eden, pek çoğumuzun uzaktan-yakından tanıdığı, Kazım Kızıl’dan namıdiğer Ka’dan bahsedeceğiz.

Kimdir Ka?

1983 Manisa doğumlu olan Kazım Kızıl, ilk-ortaokul ve lise eğitimini Hatay ve Diyarbakır’da tamamladı. Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden 2009 senesinde mezun oldu. 2005’te üniversitede başladığı fotoğraf çalışmalarına, 2013’ten itibaren ağırlıklı olarak video üretimi ile devam etmeye karar verdi.

Termik santrallere karşı Yırcalıların göstermiş olduğu mücadeleyi konu alan “Ölmez Ağaç: Yırca Direnişi” adlı belgeseli birçok ödül aldı. Ağırlıklı olarak portreleri içeren kısa videoları ile insan hakları, barış, kadın mücadelesi, mültecilerin sorunları, ekoloji gibi konuları işleyen belgeseller üzerinde çalışmaya devam ediyor. Kazım, sadece üretilen malzemenin değil, onun üretim aşamasının da politik olması gerektiğini, bir videonun gücünün insanları harekete geçirme kabiliyeti ile ölçülmesi gerektiğini savunmakta. Çalışmaları için Suruç’tan Yırca’ya, Cizre’den Hopa’ya, Lice’den Soma’ya kadar, Türkiye’nin birçok noktasına giden Kazım Kızıl 15 senedir İzmir’de yaşıyor. Kazım Kızıl en son tarımda çocuk işçiliğini konu alan ve 1-7 Mayıs 2017’de 12. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nde ilk gösterimi yapılması planlanan “Neredesin Arkadaşım” isimli belgeseli üzerinde çalışıyordu.

İzmir merkezli “Kamera Sokak“ isimli yurttaş haberciliği kolektifinin kurucularından olan Kazım, Gezi Direnişi akabinde ağırlıklı olarak toplumsal direnişlerin belgelenmesi için kamerasını kullanmaya başlamıştır. 17 Nisan 2017 tarihinde Bornova Küçükpark’ta Yüksek Seçim Kurulu’nun referanduma dair kararını protesto etmek için toplanan gruba polisin müdahalesini kaydederken gözaltına alınmış, 21 Nisan’da çıkarıldığı mahkemece “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan diğer 6 kişi ile birlikte tutuklanılmasına karar verilmiştir.

Tutuklama Süreci

17 Nisan 2017 tarihinde Bornova’da protesto eylemi yapıldı. Gazeteci/video aktivist/belgeselci Kazım Kızıl, protesto eyleminde haber takibi yaparken, protestoculardan yirmi kişiyle birlikte gözaltına alındı.

Beş günlük gözaltı süresi sonunda (21 Nisan 2017) geç saatlerde, Kazım Kızıl ile birlikte yedi kişi tutuklanarak Cezaevi’ne gönderildi. Kazım Kızıl halen Menemen Cezaevinde bulunuyor.

Kazım Kızıl ile birlikte tutuklanan ‘Hayır’ı savunan” öğrenciler, Baran Bozdaş, Hasan Benli ve Doğan Barış Halidi Menemen T Tipi Cezevine sevk edildiler.

Tutuklanan kadın öğrenciler, Emine Akbaba, Ezgi Toker, Enise İrin Şakran Kadın cezaevine sevk edildiler.

Kazım’ ın arkadaşaları tarafından Kazım Kızıl’ a Özgürlük internet üzerinden Kazım Kızıl’ a Özgürlük Kampanyası başlatıldı.

Kazım Kızılın avukatlarında biri olan Dinçer Çalım, Kızıl’ın tutuklanmasıyla ilgili şunları söyledi: “Bu dosyada 19 şüpheli vardı. Savcı ifade verenlerin ifadesini bir daha almadı. Kazım karakol aşamasında ifade vermişti, Savcı ‘yanlışlıkla’ onu da “Cumhurbaşkanına hakaretten” sevk etmiş. Zaten dosyayı incelemiyorlar herkesi tutuklanmaya sevk ediyorlar… Kazım ile ilgili dosyada ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ ettiğine dair ne bir tweet, ne de başka bir şey var, iddia da yok. Sadece savcılığın sevk yazısı var. Bir adli hata ile karşı karşıyayız. Ama kasten işlenmiş bir adli hata olma ihtimali de var. Çünkü burada tutuklanan herkes ‘Eylem yoğunluğu’ iddiasıyla tutuklanmış durumda. Bize soruşturma sırasında hem hakim hem de savcının söylediği şey şu: Gezi gibi büyük olaylar bekleniyor. Bunlar da bu işleri fitilleyeceğini düşündüğümüz insanlar.

Kamera Sokak Kolektifi de Kazım Kızıl’ın tutuklanması üzerine şu açıklamayı yaptı:Dostumuz, yoldaşımız, meslektaşımız Kazım Kızıl, her direnişe, eyleme, toplumsal harekete kamerasıyla katılmış, orada olmayanların gözü kulağı olmuştur. Çektiği videolar ile gerçeği en naif ve etkili şekliyle göstermiştir. ‘’Ölmez Ağaç’’ belgeseli ile direnen Yırca halkının sesini duyurmakla kalmamış verilen mücadelenin de bir parçası olmuştur. Kazım her daim insanın, ağacın, çiçeğin, kedinin, kuşun, hayatın tarafı olmuştur ve bu sebeple dün ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ gerekçesiyle tutuklanmıştır. Bizler de buradan Kazım’ın tarafında olduğumuzu belirtiyoruz. Tüm baskılara rağmen bu ülkenin gerçeklerini belgelemeye devam edeceğiz. Kazım Kızıl Yalnız Değildir

Vedat Yıldırım’dan Ka’ya destek var!

“Kelimeler arkadaşlara gönderilen mektuplar gibidir, yalnız olmadıklarını hatırlatır.” Ercan Kesal Kazım’a, Turgut Uyar’ın kelimelerini gönderiyor:

Eşber Yağmurdereli, “Kazım’lar Özgür olmalı”

Tuğrul Eryılmaz

 

Bizler de Ka’nın yanında olduğumuzu belirtiyor ve Ercan Kesal’in, “Kelimeler arkadaşlara gönderilen mektuplar gibidir” şiarından hareketle ona kelimeler göndermeye davet ediyoruz sizleri:

 

Adres:

Menemen T Tipi Cezaevi

Sol B/7 Koğuşu Menemen/İZMİR

#KazımKızılaÖzgürlik

 

 

 

Etiketler: » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.