logo

03 Ocak 2017

Beyaz Eşya 30 Nisan’a Kadar ÖTV’siz

Beyaz eşyada yüzde 6,7 olan özel tüketim vergisi 30 Nisan 2017 tarihine kadar sıfıra indirildi. ÖTV, KDV ve damga vergilerinde yapılan indirimlerin devlet bütçesine maliyeti 1 milyar lira olacak.

Bakanlar Kurulu’nun aldığı yeni kararla beyaz eşyadan artık özel tüketim vergisi alınmayacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararın adı biraz uzun: Damga Vergisi Kanunundaki Bazı Kağıtlara İlişkin Damga Vergisi Oranının Belirlenmesine, Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına, İndirimli Orana Tabi İşlemlerde İade Edilecek Verginin Alt Sınırının Tespitine ve Özel Tüketim Vergisi Kanununda Yer Alan Bazı Mallarda Uygulanan Özel Tüketim Vergisi Oranının Belirlenmesine Dair Bakanlar Kurulu Kararı.

Bu karara göre resmi şekilde düzenlenen gayrimenkul satış vaadi sözleşmeleri ile ön ödemeli konut satış sözleşmelerine ait damga vergisi oranı da sıfıra indirildi. Daha önce bu işlemlerde binde 9,48 oranında damga vergisi alınıyordu.

Kararda “beyaz eşya” grubu şöyle ayrıntılanıyor: Klima, buzdolabı, çamaşır makinesi, su ısıtıcısı, çamaşır kurutma makinesi, bulaşık yıkama makinesinin de aralarında bulunduğu beyaz eşya ile bazı küçük ev aletleri. Bu özel indirim 30 Nisan’a kadar uygulanacak.

Mobilyada KDV Nisan sonuna kadar yüzde 8 olacak

Döner koltuk ve sandalyeler, yatak haline getirilebilen oturmaya mahsus mobilyalar, büro mobilyaları, mutfakta ve yatak odalarında kullanılan ahşap mobilyalar ile plastik maddeden yapılan mobilyaların KDV’si 30 Nisan’a kadar yüzde 8 olarak belirlendi.

Yat, kotra ve teknelerde ÖTV’siz

Yatlar, kotralar, tekneler ve gezinti gemilerinde uygulanacak ÖTV oranı da sıfır olarak saptandı.

İnşaat sektöründe düzenleme

Yapı ruhsatı 1 Ocak’tan sonra alınan konut inşaatı projeleri ile kamu tarafından ihalesi 1 Ocak’tan itibaren yapılacak konut inşaatı projelerinde de metrekare vergi değeri bin lira ile 2 bin lira arasındaki konutların tesliminde yüzde 8, 2 bin liranın üzerindeki konutların tesliminde de yüzde 18 KDV uygulanacak.

Ağbal: Maliyeti 1 Milyar lira

Maliye Bakanı Naci Ağbal Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada “Vergi indirimleri aynı zamanda bir miktar da vergi kaybına da neden olacak. Yaptığımız hesaplamalara göre, gerek ÖTV gerek KDV’de yaptığımız düzenlemelerin bütçeye yaklaşık 1 milyar lira maliyeti olacak. Ama ben inanıyorum ki bu satış hacimlerinde meydana gelecek artışlar neticesinde bu maliyet daha da aşağı tutarlarda kalacak”dedi.

 

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.