logo

Ali Ece: “Bu Rekabetler İzmir Futbolunu Geliştirmez”

Futbol yorumcusu Ali Ece Medyaklubü’nün sorularını yanıtladı. Günümüz futbol dünyasına farklı bakış açısı ile bakan Ece, İzmir futbol dünyasını da değerlendirdi.

Havuz Problemi Yerine Lig Soruları

Milli eğitim sistemini eleştiren ve matematik derslerinde öğretilen havuz problemleri yerine, futbol sporunu yeni nesillere aşılamak adına puan durumlarının kullanılarak eğitim verilmesi gerektiğini vurgulayan Ece şöyle konuştu:

“Ben buradan Milli Eğitim Bakanlığı’na seslenmek istiyorum. Havuz doldurma boşaltma gibi saçma sapan matematik problemlerini bırakalım. Hiç kimsenin havuzu mavuzu yok. 15-16 yaşındaki bu saçma sapan soruları çözmek zorunda olan genç arkadaşlarımızın ise hiç yok. Havuz problemleri yerine milli takım elemelerden nasıl çıkar diye sorular öneriyorum. Türkiye de, matematikte çok daha gelişecektir. Ben yıllarca matematikte eksiklerimi milli takım sayesinde kapattım. Soruları şöyle soralım. A grubunda bulunan İngiltere’nin 4, Galler’in 5 puanı varken Türkiye’nin gruptan çıkması için kaç puan alması gerek diye soralım daha iyi olacaktır.”

Lise’deki kız öğrencilerinin futbolla ilgilenmek zorunda olmadığını belirten Ece, “Tabi ki burada şu var. Hanımefendiler futbolla ilgilenmek zorunda değiller ama 15 yaşındaki kız hayatında havuz doldurmamıştır doldurmayacaktır da. Ben çok iddialıyım havuz boşaltma yerine böyle sorularla daha iyi gelişecektir” dedi.

“Bu Rekabetler İzmir Futbolunu Geliştirmez”

Her şehirde futbol statlarının kurulmasının o şehri geliştireceğine inanan ve İzmir’de hala bir stadın olmamasını vurgulayan Ece, “Afyon, Batman, Çorum, Malatya gibi şehirlere baktığımızda statlar yapıldı. Bu şehirlere illa katkısı olacaktır. İzmir’de Göztepe, Karşıyaka,  Altay, Altınordu gibi çok önemli kulüpler var. Fakat İzmir’de stat yok” dedi.

Nispet ve rekabetin İzmir futbolunu geliştirmeyeceğini, herkesin bir araya gelerek mutlaka İzmir’de stat yapılması gerektiğinin altını çizen Ece şunları söyledi:

“Yapılması gereken, belediyelerin veya hükümetin başında kim olduğu tartışmasını bir yana bırakılmasıdır. Bu kadar futbolcu çıkaran İzmir, bir futbol şehridir. Bugün Süper Lig’in sadece adı süperdir. Bugün Göztepe ve Karşıyaka arasında hala birbirine; “Biz PTT’de kaldık siz düştünüz” diye nispet yapıyorsa vazgeçin! Bu futbolun tutkusu değildir. Bu rekabetler İzmir futbolunu geliştirmez. Herkesin bir araya gelmesi gerek ve stadın kesinlikle yapılması gerek. Başka şehirde yapıldı, İzmir’de de yapılması gerek değil, her şehirde statlar olmalı”.

“Özgürlük Olacaksa Herkes İçin Olsun”

Toplumsal cinsiyetin futbol camiasında da hissedildiği günümüz toplumlarında, futbolun cinsiyetinin olup olmadığı ve dünya futboluna bakıldığında eşcinsel futbolcuların var olup olmadığı sorusuna Ece şu şekilde yanıt verdi:

“Ben sadece oyunlarına bakmayı tercih ediyorum. Düdük çaldıktan sonra benim yaptıklarıma, konuştuklarıma, yaşamıma karışılmasını istemediğim gibi bende kimseninkine karışmak istemiyorum. Özgürlük olacaksa herkes için olsun olmayacaksa hiç kimse için olmasın.” dedi.

ÇAĞRI ÖNER – ADİL ÇOPUR

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.