logo

KES: “Türkiye’de kendimizi bir kategoride göremiyoruz çünkü pek böyle bir şey yok”

 

KES; uzun zamandır beklenen konseri için SESKONTROL – %100 MÜZİK serisi kapsamında ilk kez İzmir’deydi. İzmir konseri sonrası KES ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bize biraz KES’ten bahseder misiniz? KES’in tarzı nedir? Müzik endüstrisinde KES’i nerede görüyorsunuz? Özellikle Türkiye’de hangi tarza yakınsınız?

Mehmet Demirdelen: KES enstrümantal bir grup, üç kişiden oluşuyor. Progressive tarzda müzik yapıyoruz. Türkiye’de kendimizi bir kategoride göremiyoruz çünkü pek böyle bir şey yok. Bir kaç örnek dışında.

Tarzınızın biraz bağımsıza kaçtığını söyleyebilir miyiz?

Mehmet Demirdelen: Evet bağımsız olabilir.

Cenk Turanlı: Zaten müzik yapılırken de şunu ya da bunu yapalım denmediği için en başından beri sadece bir araya gelip bir şeyler çalmaya başladık. Öyle gelişti her şey.

Emre Kula: Bence, Türkiye’nin bu tarz müzikler konusunda o kadar çok seçeneği yok. Burada işini yapmaya çalışan insanlar grubu var. Çok fazla müzik grubu var. Onlardan bir tanesiyiz demek istemiyorum da, bu yani.

Özellikle 2015’de sürekli en iyi albüm listelerinde yer aldınız. Bunu kendi aranızda nasıl değerlendiriyorsunuz? Beklenen bir başarı mıydı yoksa sürpriz mi oldu?

Emre Kula: Bence çok komikti. Komik dediğim, ben kendi adıma böyle bir şey beklemiyordum. Eminim müzik yazarlarının da bahsetmek istedikleri; yeni şeylere ihtiyaçlarının varolduğunu düşünüyorum. Bizim albümden bahsetmeleri herhalde bu yüzden.

Mehmet Demirdelen: En başında bir kitlemiz olur diye düşünüyorduk illa ki. Ama bu kadar mainstream ortamlarda adımızın geçeceğini tahmin etmemiştik. İlk başta bir kaç müzik dergisinde bir şeyler oldu en son hakikaten 2015 de yapılan listelerin neredeyse tamamında listeye girdik. Ama Emre’nin dediği gibi herhalde insanların böyle bir şeye ihtiyacı varmış.

Cenk Turanlı: Dediğimiz gibi albümü kaydedip bitirdiğimizde “Şöyle ses getirecek, burada böyle bir boşluk var oraya uygun bir şey” diye düşünmeden sadece müziğe odaklanıp yaptık. O yüzden şuan bu tarz anket ya da yazılarda yer alması şaşırttı ve güzel bir şey.

“Progressive Rock” denince benim aklıma biraz daha isyankar, duygu birikimini sert bir şekilde aktaran bir müzik tarzı geliyor. Sizin hiç birilerine, bir kuruma ya da soyut bir şeye bir isyanınız oldu mu?

Cenk Turanlı: Progressive derken sizin aklınıza yanlış şeyler geliyor. Bu şuna benziyor: pili çevirme eşittir returns kafası. Çünkü progressive’in karşılığı öyle olabilir ama müzik tarzı olarak farklı.

Mehmet Demirdelen: Biz enstrümantal bir müzik yaptığımız için teknik olarak progressive daha başka manalar ifade ediyor. Ama bir yandan sözlerle bunu anlatmasak da tabii ki öyle bir durumumuz da var.

Anladığım kadarıyla spesifikten ziyade biraz daha her konuya çekilebilecek bir dışa vurum söz konusu…

Cenk Turanlı: Zaten şarkı isimleri de ciddi bir noktayı göstermiyor. Gösteren de var ama genel anlamda bir anlamın içerisine sıkıştırmak istemedik. “Su” deyip bu şarkı suyu anlatıyor gibi bir şeye sokmak istemedik şarkıları. “Kaşık”ta da insanlar kaşığa baksın istemediğimiz gibi.

Emre Kula: Aslında senin sorduğun gibi bizim de bu sorulara verdiğimiz cevaplarda biz de yeniyiz. Ama albüm ve bu müziğin oluşması üç insanın bir araya gelmesi. Tek sebep o. İsyan falan başka müzikler. Kendi aramızda bir isyan varsa; “Artık şu albümü yapalım ve hemen yenisini yapalım”dır.

Peki bu üç insan nasıl bir araya geldi?

Mehmet Demirdelen: Biz Cenk’le 1999’dan, Yıldız Üniversitesi’nden arkadaşız. Emre de bizden birkaç sene sonra okula girdi. Biz cenkle daha önceden birlikte müzik yapmaya başlamıştık. Emre ile tanıştıktan sonra da KES oldu. Yani okul arkadaşıyız. İlk defa üç kişi bir araya gelip Mehmet’in bitirme sınavında çaldık.

Emre Kula: Bizim okula şöyle bir durum vardı; okulu bitirirken –Caz bölümünden mezunuz bu arada üçümüz de- bir konser vermen gerekiyor. Birlikte çaldıktan sonra biz bir şeylerin olacağını hissettik ama insanların, hocaların özellikle heyecanlanmasının bizi gaza getirdiğini düşünüyorum. 

Ecem Çokan

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.