logo

Altın Palmiye Ken Loach’a Verildi

Cannes Film Festivali’nde yönetmen Ken Loach, sosyal sistem eleştirisi filmi “I, Daniel Blake” ile ikinci kez Altın Palmiye ödülünü aldı.

Bu yıl 69. hez düzenlenen Cannes Film Festivali’nin ödül töreni, Cannes Festivaller Sarayı’nda gerçekleştirildi.

Altın Palmiye Ödülü’nü Mel Gibson’dan alan Loach, konuşmasında ”Bunu almak bizim için garip. Çünkü bize ilham verenler dünyanın beşinci en zengin ülkesi İngiltere’de yiyecek bulamayanlar” dedi.

İkinci kez aldı

Loach, 2006 yılında da “The Wind That Shakes the Barley” isimli filmiyle aynı ödülü almıştı. Loach böylece, Altın Palmiye’yi iki kez kazanan 9. yönetmen oldu.

Başkanlığını “Mad Max” serisi filmlerinin yönetmeni George Miller’in yaptığı jüri, Büyük Jüri Ödülü’ne ise Kanadalı yönetmen Xavier Dolan’ın “Juste La Fin Du Monde (It’s Only the End of the World)” isimli filmini layık gördü.

Jüri Özel Ödülü’nü ise İngiliz yönetmen Andrea Arnold’un “American Honey” filmi aldı.

Cannes’da en iyi yönetmen ödülü ise “Graduation” isimli filmi ile Romanyalı yönetmen Cristian Mungiu ve “Personal Shopper” filmiyle Fransalı yönetmen “Olivier Assayas” arasında paylaşıldı.

Altın Palmiye Onur Ödülü ise Fransız aktör Jean-Pierre Leaud’e verildi. Leaud, Fransız Yeni Dalga akımının kurucularından François Truffaut’un filmlerindeki Antoine Doinel karakterini canlandırmış ve pek çok filmde rol almıştı.

Ana kategoride yarışan 21 filmi değerlendiren jüride, Miller’in yanı sıra yönetmen Laszlo Nemes, yönetmen Arnaud Desplechin yönetmen Valeria Golino, aktris Kirsten Dunst, aktör Mads Mikkelsen, aktör Donald Sutherland, aktris Vanessa Paradis ve yapımcı Katayoon Shahabi yer almıştı.

Ödüllerin listesi

– Altın Palmiye  En İyi Film: ‘I, Daniel Blake’ (Yön.: Ken Loach)
– Jüri Büyük Ödülü: Xavier Dolan (‘Juste la fin du monde’)
– En İyi Yönetmen: Cristian Mungiu (‘Bacalaureat’), Olivier Assayas (‘Personal Shopper’)
– En İyi Kadın Oyuncu: Jacklyn Jose (‘Ma’Rosa’)
– En İyi Erkek Oyuncu: Shahab Hosseini (‘The Salesman’)
– En İyi Senaryo: Asghar Farhadi (‘The Salesman’)
– Jüri Özel Ödülü: ‘American Honey’ (Yön.: Andrea Arnold )
– Altın Kamera En İyi İlk Film: ‘Divines’ (Yön.: Douda Benyamina)
– En İyi Kısa Film: ‘Timecode’

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.