logo

10 Mayıs 2016

Hollandalı Türkolog, Erdoğan’ı Protesto İçin Ödülünü İade Ediyor

Hollandalı Türk dili ve kültürü uzmanı Prof. Dr. Eric-Jan Zürcher, Türkiye tarafından kendisine verilen “yüksek onur ödülünü” iade edeceğini açıkladı. Zürcher, bu kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “diktatörce yönetimini protesto etmek için” aldığını söyledi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Zürcher Hollanda gazetesi NRC’deki makalesinde, Türkiye’nin 2002-2006 arasında Avrupa yönünde bir gelişme gösterdiğini ancak 2007’den itibaren bunun tersine döndüğünü ve AB’den kopma eğiliminde olduğunu söyledi.

Laik Türkiyelilerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili kaygıları olduğunu söyleyen Zürcher, Erdoğan’ın AB’ye üyelik sürecini içerdeki muhalifleri saf dışı etmek ve toplumda giderek İslam’ın rolünü artıracağı yönündeki uyarıları eskiden ciddiye almadığını ve bunları “dar görüşlü korkutma propagandası” olarak değerlendirdiğini belirtti. “Ama ben yanılmışım. Onlar haklıymış. Şimdi, bulunduğumuz noktaya bir bakın. Neredeyse on tane seçim kazanmış Erdoğan’ın geldiğini noktaya bakın” dedi.

Leiden Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Türkolog Eric-Jan Zürcher, NRC’ye yazdığı makalede, 2005 yılında kendisine verilen ödülü “kibarca” paketleyip, Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği’ne göndereceğini belirtti.

BİANET

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.