logo

Kişisel Verileri Koruma Yasası Yürürlüğe Girdi

Kişisel Verileri Koruma Yasası Resmi Gazete’de yayınlandı.

Kanuna göre, kişisel veriler usul ve esaslara uygun olarak işlenebilecek.

Kişilerin ırkı, etnik kökeni, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini, mezhebi, kılık ve kıyafeti, dernek, vakıf ya da sendika üyeliği, sağlığı, cinsel hayatı, özel nitelikli kişisel veri sayılacak.

Kişisel verilerin ve özel nitelikli kişisel verilerin, ilgili kişinin açık rızası olmaksızın işlenemeyeceği ifade ediliyor.

Kişisel veriler, ilgili kişinin açık rızası olmaksızın yurt dışına aktarılamayacak. İlgili maddede “Kişisel veriler, uluslararası sözleşme hükümleri saklı kalmak üzere, Türkiye’nin veya ilgili kişinin menfaatinin ciddi şekilde zarar göreceği durumlarda, ilgili kamu kurum veya kuruluşunun görüşü alınarak, kurulun izniyle yurtdışına aktarılabilir…” ifadesi yer alıyor.

Söz konusu madde (Madde 9) 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturması kapsamında da tutuklanıp serbest bırakılan işinsanı Rıza Sarraf’ın ABD’de tutuklanmasından sonra Meclis’ten geçmişti. Madde, kamuoyunda “Sarraf’ı kurtarma maddesi” olarak tartışılmıştı.

TIKLAYIN – DEVLET “CİNSEL”, “DİNSEL” BİLGİLERİMİZİ NE DİYE TOPLASIN?

24 Mart’ta Meclis’ten geçen kanun bilişim hukukçularıysa devletin kanun tasarısı ile vatandaşlarının verilerini korumaktan ziyade kendi ekonomik çıkarlarına uygun bir mevzuat yapma çabasında olduğunu, Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun mevcut yapısıyla bağımsız çalışamayacağını eleştirmişti.

Yasanın tam metnine şuradan ulaşabilirsiniz.

 

BİANET

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.