logo

Ege’de “Bir Orman Masalı”

İZMİR(Ege Ajans)- Ege Üniversitesi’nde hayata geçirilen “Bir Orman Masalı” isimli proje ile çocuklar ormanların korunması ve çevre bilinci konusunda bilinçlendirilecek ve  farkındalık yaratılacak.

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi kapsamında bir grup öğrenci ve Ege Orman Vakfı desteği ile “Bir Orman Masalı” isimli proje hayata geçiriliyor. Proje ile  1000 fidan bağışı toplanarak Ege Üniversitesi 60. Yıl Ormanı’nda “Eczacılık Fakültesi Masal Korusu” oluşturulacak.

Proje Sorumlusu EÜ Eczacılık Fakültesi F. Mikrobiyoloji Anabilim Dalı  Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fethiye Ferda Yılmaz, “Projede 1000 fidan bağışı toplayarak Ege Üniversitesi 60. Yıl Ormanı’nda “Eczacılık Fakültesi Masal Korusu” oluşturmayı planladık. Daha sonra Fakültemizde benzer amaç için yola çıkmış olan “Bir Fidan Bir Hayat” projesi ile de hedeflerimizi birleştirdik ve bazı faaliyetlerimizde ortak olma kararı aldık” diye konuştu.

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde Orman Haftası etkinlikleri kapsamında ormanların korunması ve çevre bilinci konusunda  etkili bir bilinçlendirme ve  farkındalık oluşturmak için stant açıldı. Stantta “Bir Orman Masalı” isimli proje tanıtıldı. Tiyatro etkinliği için çalışmaların  sürdüğünü ifade eden Yrd. Doç. Dr. Yılmaz, “Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde   kermesler düzenlenecek, çeşitli eczanelerden fidan sertifikası karşılığı bağış toplanacak, “ Ormandakiler” isimli eğitici bilgiler içeren bir tiyatro gösterisi gerçekleştirilecek. “Ormandakiler” isimli çocuk oyunu için hazırlanmaktayız. Gösterimiz, 12 Nisan 2016 tarihinde, saat 11:00 de Ege Üniversitesi Kültür Sanat Amfisi’nde gerçekleştirilecek. Çevredeki ilköğretim okullarına bu oyunu bir fidan bağışı karşılığında izleyebilecekleri konusunda dekanlığımız kanalıyla duyuru yaptık. Ayrıca Karşıyaka Sevgi Evleri Çocuk Yuvası’ndan gelecek bir grup çocuk da ücretsiz olarak bu gösteriyi izleyebilecekler. Aynı çocukların proje ekibimizle beraber 60. Yıl Ormanı Fidan Dikim Töreninde bizimle olması planlanmaktadır” dedi.

UMUDUMUZ DAHA YEŞİL BİR İZMİR

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ulvi Zeybek, “Biz daha önceki yıllarda tematik sosyal sorumluluk projesi yapmıştık. Çok ses getirmişti. Bu da sosyal sorumluluk projesi olarak toplumun bir çok kesimini bir arada tutacak bir proje.  Çocuklardan tutun da öğrencilerimize, yetişkinlere kadar bir farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz. Çünkü ormanlar bizler için çok önemli. Her şeyden önce sağlık için önemli. Bir koşu yapılması gerektiğinde ormanda koşmak kadar güzel bir şey olamaz. Şehirde egzoz gazları arasında koşulamayacağına göre bunların düşünülmesi gerekir. Toplum olarak bunları göz ardı etmişiz. Bir anlamda şehirleşmeyi yanlış anlamışız . Giderek betonlaşmayı hep birlikte  gözlemliyoruz Ne kadar yeşil alanlarımız olursa o denli sağlıklı yaşama ya da sağlıklı bir havaya kavuşma şansımız olur. Ne yazık ki şehirlerde ormanları görme şansımız yok. Şu anda şehrin içinde  yeşil alan olarak çocuklarını dolaştırmak isteyenler ya da koşu yapmak isteyenler için güzel bir ortam yaratabiliriz. Aynı zamanda şehrin nefes almasını da sağlarız. Yurtdışında bunların çok örnekleri var. Örneğin Berlin’de görüyoruz. Şehrin içinde çok büyük bir koru var. Günlük yaşantısı içinde insanlar burada bisiklete biniyor ,koşuyor, yürüyüş yapıyor . Dolayısıyla insan hiçbir zaman doğadan kopamıyor kopamaz da. Bu ortamların yaratılması için bu tür projeler bir yerde  farkındalık yaratacak. En azından ormanlara verilecek olan dikkatin veya değerin ortaya çıkmasını sağlayacak. Öğrenci arkadaşlarımızı kol kola çalışmaya ittiği için; 60.Yıl Ormanının  Eczacılık Fakültesi olarak doldurulmasına katkı verdiği için Ferda arkadaşımıza  teşekkür ederim.  Umarım önümüzdeki yıllarda  buraya daha çok ağaçlar eklenecek. Daha yeşil bir İzmir görmek umuduyla” diye konuştu.

Etiketler: » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.