logo

Tek Suçlu Müzik mi?

Ülkemizde var olan en büyük yaralardan biridir bence bu. Bombalar patlar, maden çöker veya başka bir şey olur ve ilk iptal olan konserlerdir.

Herkesin ‘’Aman ya ülkede insanlar ölmüş, sen neden konserlerden ya da eğlenmekten bahsediyorsun?’’ dediğini duyar gibiyim. Neden aslında her kötü olaydan sonra konserler iptal oluyor? Ülkede sadece müzik midir yas tutan?

Tvlerdeki yayınlanan saçma diziler veya yarışma programlarının hiç mi faktörü yok? Asıl insanların beyinlerini uyuşturan, gerçekten uzaklaştıran diziler ve saçma sapan insanların birbiriyle yarıştığı yarışma programları ve maçlar değil midir?

Ne zaman gördünüz ülkemizde üzücü bir olay olduğunda ekranlarını karartan veya programlarını iptal edip, sadece bize haber veren bir televizyon kanalı? Fakat iptal edilen konser çok görmüşüzdür. Neden konser denince sadece eller havaya hoplamalı zıplamalı, bol alkollü bir an gelir ki aklınıza? Ön yargılar insanı bitiren şeydir ve bizde bunu hep yapıyoruz aslında. Peki konserleri iptal edelim, sizler de okula, işe gitmeyin, açmayın iş yerlerinizin kepenklerini bir süre. Duyar gibiyim; ‘’Biz geçimimizi nasıl sağlayacağız, eve nasıl ekmek sokacağız dediğinizi.’’ Peki iptal olan konserler sonrası sanatçılar nasıl geçimini sağlayacak, kimse yüksek para kazanmıyor ki konserlerden birer birikim yapsın. Müziği susturarak terörü hiçbir zaman engelleyemezsiniz.

Sanat; bir toplumun biliçlenmesi için önemli etkenlerden biridir ve müzik de insanların hislerini gösterebilmesi için en büyük aracılardan biridir. 2. Dünya savaşında Fransızlar, tiyatrolarını bombalar yağdığında bile kapatmadılar çünkü; dayanmak için sanata ihtiyaçları olduklarını biliyorlardı.

Maalesef üzülerek soruyorum ki 13 mart günü Ankara’da olan patlamanın ardından hangi kanal reyting yapan dizilerini veya yarışmalarını kaldırdı? Aksine o günün reyting rekoru kıran Acun Bey’in survivor yarışması oldu. Kim sorguladı peki ya da kim tepkisini gösterdi bombalar patlıyor, insanlar ölüyor nasıl eğlence programı yayınlarsın diye? Hiç kimse tabiki de.

Herkes oturup acaba kim kiminle kavga edecek, Yılmaz Morgül ne yapar acaba bu yarışmada diye evinde heycanla bunu izledi. Peki hafta sonu oynanacak olan Fenerbahçe- Galatasaray derbisi için -ki Galatasaraylı futbolcu olan Umut Bulut’un babası Kemal Bulut, o terör patlamasında hayatını kaybetmişti-  kim çıkıp da; “ayıp kardeşim ülke yas içinde siz kalkıp derbi oynatıyorsunuz” diye karşı çıkıyor ya da imza kampanyası başlatıyor. Peki bu yapılan maçlar, diziler ve yarışmalar değil de sadece konserler mi susturulması gereken? Unutmayın, insanları aptallaştıran sadece  herkesin evinde olan aptal kutusudur müzik değil. Aksine halkın bilinçlenmesi için müziğin etkisi büyüktür.

Bunca yıldır ağıtlarla ezgilerle yas tutmaz mıyız? Peki neden şimdi susturulmak isteniyor. Acının da bir müziği vardır. Konserler sadece eğlenmek değil, acıların dışavurumudur.

Terörün amacı, umutsuzluk, korku ve acı salmaksa biz de tam olarak bunun tersini yaparak, konserleri iptal etmeyerek, müzisyenlere destek olarak teröre olan tavrımızı ortaya koymalıyız. Koymalıyız ki, müzisyenler de kendi işlerini yaparak kendi hayatlarını idame ettirebilmeliler ve ayakta kalıp ülke için gereken sanatı icra edebilmelilerdir. Unutmayın, bir ülkeyi yok etmek istiyorsanız, önce sanatını elinden alarak insanları koyunlaştırmanız yeterli olacaktır ve şu an iktidarın tek yaptığı da budur. Bir ülkede müzik susarsa, bilin ki onlar istediklerini elde etmeye başlamışlardır. İnadına, müzik olmalı ve inadına konserlere giderek müzisyenlere destek olunmalıdır. Eğer yas tutulacaksa, toplum olarak bunu birlikte yapmalı, sadece sanatçıların üzerine topu atarak günah keçisi olarak onlar gösterilmemelidir. Müzik, bir eğlence değil bireysel, toplumsal bir ihtiyaçtır. Gelin hep beraber sanatçıların bu konu üzerine düşüncelerine göz atalım…

Tuna Kiremitçi- Yazar ve Müzisyen:

-Saraybosna şehri Çetnik faşistlerin kuşatması altındayken, nişancılar sivilleri öldürürken, orkestra her gün şehir merkezinde çalmaya devam etti. Neden? Susarlarsa kötülerin kazanacağını biliyorlardı da ondan. Müzik susarsa terör ve ölüm kazanır. Müzik sürdüğü zaman barış ve hayat. Kaldı ki her müzik “eller havaya” demek değildir. Ağırbaşlı bir şekilde dinlenecek, düşünce ağırlıklı müzikler de vardır. Ayırmadan her konseri iptal etmek bilinçsizlikten başka bir şey değil.

Peyk : 

-Diziler yayını durdurursa ve maçlar ertelenirse ve yas ilan edilirse konseri iptal ederiz. Bu ülkenin yasını sadece müzisyenler mi tutuyor?

Genç Osman Yavaş – Mavisakal :

-Ne denilebilir… İnsanlar haklı olarak endişeli. Müzik sektöründeki birçok kişi zaten bu konuda gerekeni söyledi sanırım, bu yüzden de yinelemeye gerek yok. Müziğin ilk etkilenen basamak olması ve herkesin aynı şemsiye altında toplanması elbette müzisyenler için talihsiz bir durum, zira herkes ‘eller havaya’ müziği yapmıyor, belki de bazı yanlış anlamaların da temelinde bu vardır. Elbette ateş düştüğü yeri yakar ama artık bu ortak bir acı, ortak bir endişe ve birey olarak hepimiz etkileniyoruz. Daha güzel günlere çıkmamız dileğiyle, başka ne diyebilir, ne dileyebilirim ki?

Cenk Taner- Kesmeşeker :

-Müzik eğlencemidir? Bazen.Aslında müzik hayatın ta kendisidir.Evrenin kadim bilgisidir.Herşey biter, müzik bitmez, çünkü evrenin biricik gerçekliğidir.Vu tür olaylar sonrasında herkes kınar, sosyal medyada eser ama işine gider sabah. Bakkal açar, şirket çalışır ama müzik dursun isterler.Neden? Müzik durursa hayatın duracağını bilmedikleri için.

Orçun Sünear -Sattas :

-Konserler sadece eglence amaçlı degildir. Müzik bilgi de  verir,başka bir dolu duyguları da hissettirir. Bob Marley “Müzik sana carptıgında canını yakmaz” demistir. Ayrıca Bu kadar kötü olayın icinde insanların bir arada durabilmesi yada egleniyorlarsa  yada sadece gelip baska hisler denizi icinde yuzuyorlarsa da bunu bir kaç saatliğine hak etmişlerdir diye düşünüyoruz. İnadına sanat olmalı,inadına dışarı çıkıp konserlere gidilmeli.

Güneş Duru-Redd :

-Bombalar patladığında ilk susturulacak şey aslında en çok ihtiyacımız olan şey, müzik, şarkıla değildir. susması gereken iktidar ve koltuk hırslarıyla, nefret söylemleriyle ülkeyi kan gölüne çevirenlerdir. müziği susturarak terör eylemlerini engelleyemezsin, müzik bir eğlence değil bireysel, toplumsal bir ihtiyaçtır.

Yaşar Kurt-Müzisyen :

-Terör’ün amacı umutsuzluk ve korku yaymak ise tamda normal hayatın sürdürülmesi ve konserlerinde iptal edilmemesi doğru bir hareket olurdu.

Levent Candaş – Müzisyen :

– İnsanlar öldürülüyor, sen konser diyorsun, utan utan” deyip, ”seni de adam sanırdık”la bitirir.İşte böylelerine ”sen de açmasana  dükkanını veya memursan sıkıysa gitmesene işe, öğrenciysen desene hocana ”gelmiyorum sınava faşist hoca, moralim bozuk bugün” diye. müzisyenin halet-i ruhiyesini falan anlatacak değilim, zaten ne sosyolog ne de psikologum. sadece içimden geçenleri söylemek için yazıyorum.

Acının Şarkısı:

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.