logo

22 Şubat 2016

CHP: Acıbadem’deki Eğitim Arazisi Ticaret Alanına mı Çevrilecek?

CHP İstanbul Acıbadem’deki Ahmet Sani Gezici Lisesi’nin arazisinin üçte birinde yapılan imar değişikliği planını soru önergesiyle Meclis’e taşıdı. Önergede arazinin ticaret ve konut alanına dönüştürüleceğine yönelik iddialara yanıt istendi.

555

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, İstanbul’da Acıbadem semtinde bulunan Ahmet Sani Gezici Lisesi’nin arazisi için verilen imar değişikliği planını Meclis gündemine taşıdı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın cevaplaması istenen soru önergesinde, “Acıbadem’de normal eğitim veren bir lise ve ortaokul ihtiyacı hem öğrenciler hem de veliler tarafından sıklıkla dile getirilmesine rağmen, semtin en merkezi yerinde eğitim alanı olarak vakfedilmiş bir arazi, eğitim için değil de AVM olarak mı değerlendirilecektir” diye soruldu.

Adıgüzel önergede bahsedilen arazinin eğitimden kopartılarak, ticaret ve konut alanına dönüştürüleceğine yönelik iddiaları sordu.

“Tamamı eğitim için vakfedilen bir arazinin 1/3’lük kısmı için hangi gerekçelerle imar planı değişikliğine gidilmiştir?”

Önergede imar değişikliğinin şehir planlama ilkelerine aykırı olduğu yönündeki iddialar da soruldu.

TIKLAYIN – ÖĞRENCİLER RANTA FEDA EDİLİYOR

Askıya çıkarıldı

Acıbadem Hukukçular Sitesi’nin bitişiğindeki Ahmet Sani Gezici Lisesi arazisi 21.01.2016’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeni bir imar planı ile askıya çıkarıldı.

TIKLAYIN – ACIBADEMLİLER: ÇOCUKLARIMIZIN GİDECEĞİ OKUL KALMIYOR

İmam hatip yapılmıştı

Ahmet Sani Gezici Lisesi’nin 2014’te dönüştürülmesi çevrede yaşayanların tepkisini çekmiş, uzun süreli eylemler gerçekleştirilmişti.

Eğitimde 4+4+4 sisteminin uygulamaya konulmasının ardından dönüştürülen lisenin yerine 2015’te Kadıköy Ahmet Sani Gezici Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi hizmet vermeye başladı.

Soru önergesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

BİANET

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.