logo

Kulis Not(a)larından, Adamlar & Son Feci Bisiklet Konser İzlenimi

11212584_10155148450977228_6472759935426918001_o

Konser dinlemeyi ve izlemeyi seven insanlarız ve farklı bağlamlarda olan tüm konserlere fırsat buldukça gitmeye çalışıyoruz; farklı çevrelerin (bar, sanat merkezi, açıkhava) hep farklı hissiyatlar doğurduğunu ve insanları başka açılardan etkilediğini düşünüyoruz. Aynı zamanda, 18 yaş altı ve +18 konserlerin de kendi içinde ayrı bir havası olduğuna inanıyoruz; tabii iyi müziğin ve performansların, seyircinin enerjisiyle buluşması tüm bunların ortak noktası olarak bizleri sevindiriyor.

6f86244b-f27f-44b2-a4d4-f27c11f3bcf4Geçtiğimiz cumartesi günü, Kulis Not(a)ları olarak uzun süredir gitmeyi planladığımız Bostanlı Suat Taşer Açıkhava Tiyatrosu’ndaki “Son Feci Bisiklet & Adamlar” konserindeydik. İzmir’de birkaç gündür süren dondurucu soğuğa rağmen, kalabalık bir dinleyici kitlesi salonu doldurmuştu. İlk olarak Adamlar, sahnedeydi. İlk birkaç şarkıda oturmalı konserlerin geleneği bozulmadı ve şarkılara yerimizden eşlik ettik. Seyircilerin sahne önüne gelmek istemesiyle birlikte, konserde aranılan coşku yakalanmış oldu ve sahne önünde büyük bir kalabalık oluştu. Daha önce ilk İzmir konserlerinde dinleme fırsatını bulduğumuz Adamlar, yine şahane bir performansla tamamladılar konseri. Albüm şarkılarının yanı sıra konserde yeni albümde yer alacak şarkılarından Fay Hattı ve Tın Tın’ı da dinlemiş olduk. Yine çok güzel bir albüm bizleri bekliyor. Adamların, sahne performansının insan üzerinde ayrı bir etkisi olduğunu düşünüyoruz; konser sonrası insana bir rahatlama hissi geliyor. Grubun öyle güzel bir enerjisi var ki; enstrümanlar dile geliyor ve  Tolga’nın sesiyle bütünleşiyor. Samimi havayı ve güzel müziği hisseden biz seyircilerde enerjimizi sunmaktan alıkoyamıyoruz kendimizi.

Adamlar’ın ardından alkışlar eşliğinde Son Feci Bisiklet çıktı sahneye. Konser büyük bir coşkuyla devam etti. Yeni yayınladıkları “Sıkıntı Var” ve albümde yer almayan “Morfin Kafe” şarkılarını da bu konserde canlı canlı dinlemiş olduk. “Sıkıntı Var” için tüm içtenliğimizle şunları söyleyebiliriz; her zaman olduğu gibi grubun şarkı sözlerinin naifliğini bu şarkıda da görmekteyiz, sound olarak ise diğer şarkılarından biraz daha farklı. Bu şarkıda gitar tınılarının oluşturduğu etkiyi biz çok sevdik. Seyirciler de bu şarkıyı sevmiş olacak ki, şarkı yeni olmasiına rağmen herkes hep bir ağızdan şarkıyı ezbere söyledi. Viva La Vadi’de grubun ve seyircinin enerjisi zirve yaptı, alkışlarla hep birlikte tempo tuttuk. Kapanışa doğru seyircinin “biiii dahaaaa” isteğini kırmayan grup iki şarkısını yeniden çalarak konseri tamamladı.

Şunu da belirtelim grubun sahnedeki performansları bar konserlerindeki havayı aratmıyordu ve mekanın akustiği çoğu konser mekanı olarak bilinen yerlerden daha iyiydi. Daha öncesinde birçok konser mekanında konser izlediğimizden konserlerde ses sistemi çok önemlidir. Ses sistemindeki en ufak aksaklık seyirciyi ve grubu olumsuz etkiler hatta konserlerin erken bitmesine bile yol açmıştır. Bu konserde ses sistemiyle ilgili bir sıkıntı yaşanmamasında grupların ses teknisyenin de büyük payı vardı, ona da buradan teşekkür etmiş olalım.

İki grupta, bize güzel müziklerini tüm samimiyetleriyle sundular. Umarız ki, İzmir bu gibi konserleri daha fazla destekler ve ev sahipliği yapar.

https://www.facebook.com/kulisnotalariblog

Ezgi İçöz
Simge Tutucu

Etiketler: » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.