logo

Romani Hayatlar !

“Romani Hayatlar !
Gün biterken çingeneler
inecek ovaya çengilerle
Ateş yakılacak ve birer
yalım düşecek kızların yüzüne”
Ahmet Telli

Yüzyıllardır kıramadığımız ön yargılarımızla, anlayamadığımız, tanımadığımız insanlardır Romanlar. Oysa insani yücelikleri sınırsız bu insanların her birinin hayatları da roman tadında.
Dünyanın bütün coğrafyalarında mutlaka vardır Romanlar. Bu var oluş, kültürlerinin de bütün coğrafylarda görülmesi demektir.

İzmir Karşıyaka Örnekköy mahallesinde yaşayan Romanlar, toplumun belleğinde yarattığı Roman mesleklerinin dışında el emeği ile ürettikleri kargıcılık ve hurdacılık ile geçimlerini sağlıyorlar.

Yüzyıllardır yaptıkları mesleklerini hala sürdürmektedirler. Bu meslekler sadece burada değil, Türkiye’nin ve dünyanın bir çok yerinde de sürdürülmektedir.

Karşıyaka’da İzmir’lilerin haberdar olmadığı çevresi büyük apartmanlar ile örülmeye başlamış, tecrit altında ve kentsel dönüşüm korkusuyla yaşayan bu insanların arasında kendimi çok rahat hissettim. Fotoğrafa başladığım zaman öylesine fotoğraf çekmek istemedim, hayatlaının içinde onlara yakın olarak fotoğraflar çekmek istedim. Hıdrellez’de sofralarına oturdum eğlencelerini ortak oldum. Kendimi bu insanlardan hiç ayırmadım hep aralarında, içlerinde oldum. Onlarda beni, bir ‘Gaco’yu kendilerinden ayırmadılar.

Bu süre içinde renkli hayatlarının yanında yürek burkan olaylara tanıklık ettim. Karşıyaka Belediyesi ekipleri yıkıma geldiklerinde, çadırları, hurda topladıkları depoları yıkılırken, hasır örerken kargı başında, belediye ekipleri tarafından çevik kuvvet polisleri ve zırhlı araçlar eşliğinde başka bir alana taşınken yanlarındaydım. Ağlayan kadınlar ve çocukların yıkılan çadırın dışında kalan üç parça eşyalarının başında çaresizce bekleyişlerine tanık oldum…


Onur Yıldırım

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.