logo

Bağımlılıktan Kurtulmada Aile Önemli

Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü tarafından ‘Madde Bağımlılığı Eğitici Eğitimi’ verildi. Eğitimde, bağımlılık yapıcı maddeler, genel tedavi ilkeleri, aile yaklaşımı, yasal konular ve tütün bağımlılığı konuları hakkında alanında uzman kişiler konuşma yaptı. 3 gün süren eğitimin son gününde aile yaklaşımı, yasal konular ve tütün bağımlılığı konusu anlatıldı. Uzman Psikolog Hande Çelikay, “ Bağımlı bireylerin ailelerine 6 hafta süren ücretsiz eğitimler veriyoruz. Türkiye’nin birçok yerinden aileler bu eğitimlere katılıyor. Eğitimler sonucunda aileler oldukça iyi ilerleme gösteriyorlar. Bağımlı bireylerin tekrar bağımlılıklarına dönme süreçlerini de ailenin tutumu çok etkiliyor. Birçok madde bağımlısının bu sayede bağımlılıklarına geri dönmeleri engellendi” dedi.

YARDIM ETMENİN CEZASI DAHA AĞIR

Yasal konular hakkında konuşan Prof. Dr. Hakan Coşkunol uyuşturucu kullananlara yardım edilmemesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Coşkunol “Uyuşturucu kullanmanın 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası var. Kullanan tanıdıklarınızın kullanmasını engelleyemiyorsanız size ait olan yerlerde  madde kullanmalarına izin vermeyin. Bunun cezası 3 yıldan 7 yıla kadar oluyor” diye konuştu.

Eğitime Adalet Bakanlığı Denetimli Serbestlik Şube Müdürlükleri’nde çalışan sosyologlar, psikologlar, sosyal hizmet uzmanları, öğretmenlerin yanı sıra   Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı birimlerde çalışan askeri personeller ile  EÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren psikologların bulunduğu 120 kişi katıldı.

 

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.