logo

Eric Clapton (2010) Reprise Records

Çoğu müzikseverin ‘Wonderful Tonight’ ve ‘Tears In Heaven’  şarkılarıyla tanıdığı yaşayan efsane Eric Clapton, 28 Eylül 2010 ‘da son solo albümü Clapton ‘ı piyasaya sürdü.Size açık olmam gerekirse üstadın 2000’li yıllarda çıkarmış olduğu hiçbir solo albümünü arşivime katmadım. Nedeni sanırım o dönem çalışmalarının benim modum ile uyuşmamasıydı ki; üstad blues rifflerinde dolaşarak  iyi işler kotarmıştı.Zaten karşımızda dünyanın en iyi gitaristlerinden biri var,bize bu üstadı eleştirmek fazla ağır kalır diyip, biz son albüm Clapton’a  geçelim derim.

Albümün çıkacağını duyduğumda ve isminin basit bir şekilde Clapton olması dolayısıyla içimde bir şeyler kıpırdandı ve artık üstadla aramızın tekrar düzelmesi gerektiğine inandım.

Başta hemen şunu söylemeliyim babadan 0 km yeni parçalar bekleyen hayranlar bu albümde biraz hayal kırıklığına uğrayacak çünkü Clapton albümünde eski Amerikan folk ve blues parçaları Eric Clapton tarafından yorumlanmış.Sadece 1 parça Eric Clapton’a ait,ama tabi bu benim albümü kötülememe neden olacak bir durum değil,hatta tam tersine bence çok  hoş bir sürpriz olmuş.

Eric Clapton zaten kendi internet sitesinde de albümün gelişiminin kendisi için bir sürpriz olduğundan bahsetmekte,bize de geriye kalan bu sürpriz dolu albümü keyifle sonuna kadar dinlemek.Albüm toplam 14 parçadan oluşmakta ve 60 dk. civarı bir süreye sahip.Benim gibi uzun albümlerden hoşlanıyorsanız,tam size göre derim.Genel pop kültür müzik dinleyicisi genelde 45-50 dk. albümleri benimse de ben açıkçası uzun albümleri daha çok seviyorum.Neyse konumuzdan çok uzaklaşmayalım diyerek,sizlere albümle ilgili bilgiler vermeye devam edelim.

Albümün yapımcısı Eric Clapton ile beraber Doyle Bramhall II ve Justin Stanley.Nitekim Doyle Bramhall II albümde üstada gitarıyla , Justin Stanley de vurmalı çalgılarda eşlik  etmiş.Albüm ayrıca sürpriz misafir sanatçıları da barındırmakta.Üstadın daha önce beraber albüm yaptığı blues ve folk müziğin efsanesi J.J.Cale vokaliyle ve bir parçasının yeni yorumuyla albümde Eric Clapton’a eşlik etmekte.Diğer misafir sanatçı hepimizin yakından tanıdığı,duru güzelliği ve doğallığıyla Sheryl Crow.Crow’da bir parçada vokalleriyle üstada destek olmuş,bana sorarsanız çok ta iyi olmuş, çünkü bu parça albümün en iyi 2-3 parçasından biri.

Eric Clapton üstada eşlik eden diğer müzisyenlere gelince gitarlarda daha önce bahsettiğim Doyle Bramhall II , davul ve vurmalı çalgılarda Jim Keltner,Abe Laboriel Jr.,Jeremy Stacey,Herman Lebaux. Bass gitarda Willie Weeks,piyanoda Walt Richmond. Bu isimler albümün iskelet kadrosunu oluşturmakta ayrıca nefesli çalgılarda birçok sanatçı ve Londra Oda Orkestrası birkaç parçada albümün zengin kadrosunu tamamlamış bulunmakta.

Pastırma yazı yaşanan şu günlerin albümü olmasa da kış aylarının kendini daha çok hissettireceği ileriki günlerde tadına çok daha fazla varılacak muhteşem bir albüm var karşımızda.Kulak pasını silmek isteyen müzikseverlere şiddetle önerilir,özellikle albümün kapanış şarkısı Autumn Leaves albümün modunu direkt bize anlatıyor.

Albüm ülkemizde de EMI Türkiye tarafından Ekim ayı başında satışa sunuldu.

Kaçırmayın,müziksiz kalmayın.

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.