logo

Banksy ve İzleri

Sokak sanatını ülkemizde çok sık göremesek de, yurtdışında çokça denk gelebiliyoruz. Sokak sanatı politik, espirili ve zeki eserler ortaya çıkarılan bir alan. Bazı yerlerde illegal olmasını da göz önünde bulundurursak ciddi anlamda bir çekicilik taşıyor.Mauer-betlehem

 

İngiltere kökenli Banksy, 90′ lı yıllardan beri sokak sanatı örnekleri sunuyor. Kim olduğu ve gerçek adı bilinmiyor. Genelde politik içerikli çizim ve resimleriyle tanıyoruz onu. 1974 yılı civarında Bristol’ de doğduğunu ve 90′ larda hazırladığı şablonlarla politik söylemler içeren çalışmalarla ilk eserlerini verdiğini biliyoruz.

Farklı ülkelerde eserlerinin birden bire ortaya çıkmasından dolayı Banksy’ nin ekibi olduğunu düşünenler var. Bu doğru olabilir. Ancak ben Banksy’ nin kim olduğundan ziyade yaptığı işlere yoğunlaşalım istiyorum.

Banksy’ le röportaj yapmak isteyen çok insan var ve çok sık röportaj vermeyi tercih etmiyor. Sokak sanatı bu kadar merak edilince bir belgesel yapmaya karar vermiş ve ” Exit Through The Gift Shop ” adlı belgeseli yapmış.  Belgesel gayet merak uyandırıcı ve kendini izletiyor.

 

Durup, “İnsanlar ne maceralara giriyor!” diyorsunuz. Polislerle yaşadıkları atraksiyonlar, şablonları ve çıkartmaları duvarlara yapıştırmaları kısacası sokak sanatçılarının yaşadıkları hayata dair bir çok şeyi bu belgeselde bulabilirsiniz. Film aslında tam olarak Banksy ile ilgili değil. Filmdeki asıl özne Thierry Guetta. Bu Fransız amca elindeki kamerayla gördüğü her şeyi filme alıyor. Farklı bir tür bağımlı. Bir süre sonra tek bir konu üzerine yoğunlaşmaya karar veriyor ve bütün sokak sanatçılarını filme almaya başlıyor. Fakat Banksy ile bir türlü denk gelemiyorlar. Nihayet denk geldiklerinde, Banksy filme alınmaya razı oluyor. Adama “Elinde o kadar saat çekim var madem, bunlardan bir belgesel yapalım.” diyor Banksy ve ortaya çıkan berbat bir filmden sonra benim amca dediğim Thierry Guetta adlı sözde film yapımcısına “Gel kardeş al sen şu boyayı. Filmci milmci olmaz senden. Bari sanatçı ol…” gibisinden bir kaç öğüt veriyor ve bu yeteneksiz film yapımcısı bir anda Mr. Brainwash adını alarak bir günde milyon dolarlık satış yapan bir sanatçıya dönüşüyor.

 

Adamın yetenekleri sınırlı ancak fikirleri çok güzel. Mr. Brainwash o kadar büyüyor ki, 2009 yılında Madonna’ nın Celebration albümünün kapağını o tasarlıyor. Banksy’ nin onun ve sokak sanatı hakkında yaptığı belgesel bu şekilde. Dailymotion’ da mevcut izlerseniz keyif alacağınızı düşünüyorum.

Banksy’ nin “Barely Legal ” sergisinde canlı fil kullanmasına hayvan severler tepki göstermiş. Bence de haklılar. Kendisi de hayvan haklarını savunan bir sanatçı aslında. Böyle bir şeyi de dikkat çekmek için yapmış belli ki. TV kanallarının gayet ilgisini çekmiş sergideki fil. Ama “Zaten hayvanları seven biri nasıl olur da bir fili çocuklar için yüz boyasıyla boyayıp bütün gün sergi salonunda tutar?” diye düşünmeden edemiyorum. Kullandığı boya zehirsiz ama 2 gün boyunca filin üzerinde kalıyor. Serginin son günü yıkıyorlar. Burda Banksy’ nin dikkat çekmek istediği nokta dünyadaki açlıkmış. Hatta broşürde bu eser için ” Odada bir fil var. Hakkında hiç konuşmadığımız bir sorun var.” yazıyormuş. Orada olabilseydik de görebilseydik diye geçiyor içimden.

 

 

 

Yaptığı işler gerçekten cesaret ister. Banksy, kız kardeşini onun eserlerini çöpe atarken görüp sebebini merak ediyor soruyor ve kız kardeşi de “Aman atsam n’ olur canım! Sanki Louvre’ da sergilenecekler! Hıh..” şeklinde veya benzerinde trip atıyor. Banksy de durmuyor tabii eserlerini illegal bir şekilde New York’ taki Metropolitan Sanat Müzesi’ ne asıyor. Müze yönetimi tabii ki bunu hoş karşılamıyor. Biz ve işlerine saygı duyan geri kalan herkes bunu gayet hoş karşıladık. Yaptığı işlerden bazı örnekleri aşağıda görebilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Ayşegül Palamutcu

Tourist Information, 2005

Tourist Information, 2005

Crayola Shooter, 2011

Crayola Shooter, 2011

 Let Them Eat Crack, 2008

Let Them Eat Crack, 2008

Consumer Jesus, 2004

Consumer Jesus, 2004

 The Cans Festival, 2008

The Cans Festival, 2008

Peel Fiction Tribute To Ozone, 2007

Peel Fiction Tribute To Ozone, 2007

 Naked Man, 2006

Naked Man, 2006

Sorry! The lifestyle you ordered is currently out of stock, 2011

Sorry! The lifestyle you ordered is currently out of stock, 2011

You Have Beautiful Eyes, 2005

You Have Beautiful Eyes, 2005

No Trespassing, 2010

No Trespassing, 2010

Di Face Tenner, 2004

Di Face Tenner, 2004

Cardinal Sin, 2011

Cardinal Sin, 2011

Gorilla In A Pink Mask, 2001

Gorilla In A Pink Mask, 2001

Hitchhiker Anywhere, 2005

Hitchhiker Anywhere, 2005

 Crazy Horses, 2013

Etiketler: » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.