logo

Kendime Notlar


Ece Çokan
ecemcokan@gmail.com

blogger-image--1823159345

Konuşacak birini bulamadığım zamanlardandı ben de gelecekteki “ben”le konuşmak istedim. Çağırdım ancak kafamdaki düşünceleri alfabetik bir sıraya dahi dizemedim. Birbiri ardı sıra geçen bomboş film şeritlerinin öte berisine sokuşturabildiğim bir iki görüntüden ibaretti yaşadıklarım.

Masallarla, efsanelerle oradan oraya sürüklene sürüklene sana koşmak istedim. Seni, -aslında ben’i- hayal ettim. Sisli ve loş bir beyin odacığında hayal meyal kurduğum her bir hücremde bir amaç edindim: amaçsızlık.

Bu insanı uçsuz bucaksız bir kaosa, adeta uzay boşluğuna iten çağımın vebasıydı. Aile olsun dedim amacım, yapamadım. Aile: ucuz bir kan bağı ile zoraki sevmelere doyamayan sahte bir ilişki olduğuna kanaat getirebilince ancak ikna olabildi henüz yolun başındaki minicik ömrüm; bunun ağırlığını azaltmak için aşkı bul, tut, kaybetme deyişlerime itiraz etti tüm bedenim.

Aşkın kokusunu duymak bile tiksinmeme yetti. Kırılan hayallere gebe bir kadın gibi adeta…

Ama inkar da edemedim güzelliğini. Zararlıydı bana. Ben severken adeta ilahlaştırıyordum kalp kapakçığımda. Hala büyüyemiyordum. Hayalperest bir oyuncak dükkanının yegane müşterisi gibi giriyordum içeriye aşkı tatmaya.

İlk kez tattığım her duyguyu özenle inceliyordum, bir o kadar şuursuzca… Tutkuyu sadece bir kurabiye markası sanarken henüz daha on sekizimimde bir parça aldım. Aşka tutkuluydum ben. Bir insana değil. Aşık olma duygusunun daimi arayıcılarındandım.
Oyunlar oynadım karşımdaki ruhla. Art niyetsizdim halbuki. Amaç arıyordum kendime. Bulduğumu sanıp yüksek kafalardaki illüzyonlar gibi yanımsatıcı keşiflerdi bunlar; henüz ulaşamadım herhangi bir hazineye.

Saçımdaki altın rengiyle idare ediyorum yıllardır. Her neyse işte; maalesef büyük insanların aklı hep işte. O da olamadı amacım. Para için delirenlerden olamazdım. Gece ona sarılıp, kalp ritmini ve nefes alıp verişini dinleyemezdim öyle değil mi? Ya da içimde ısrarla büyümeyen çocuğun üstünü onunla örtüp ısıtamazdım. Bu yüzden amacım yok hala. Hislerim kısa süreliğine askıda. Israrla ipini çektiğim yaşlara erdim. Dolu dizgin yaşamaya, ilerde sigarasını ağırdan alıp ucuza içerken torunlarına maceralarını anlatan yaşlı bir kadın olma uğruna giriştim. Dünya çirkindi ve ben güzel yapmak için gençleştim. Az biraz da bencilleştim, doğrusu… Pusulasız ve haritasız, bir yolda kendi yönünü bulmaya çalışmak ne zor marifetmiş; şaşıp kaldım aynada karşıma çıkan kızla birlikte. Az biraz bakıştık ama pek de hoşlanmadım kendisinden, dengesiz ruh halinden. Pek bir yabani göründü gözüme. Allah korusun gemi olsam denizinde fırtınasına kapılmaktan korktum hırçınlığında. Kimi zaman öfkesinden aynam çatladı, kimi zaman gülümsemesiyle açılan çiçekleri gözyaşlarıyla suladı. Bugün sessizce eğilip fısıldadım kulağına: “değişmek hiçte zor değil.” Yalnızca biraz özgür olmak gerek. Mutfağa indim son olarak. Toprak kokan bir kasenin içinde hüzünlerimi, öfkelerimi, sevinçlerimi harmanladım. Bir güzel yoğurup birbirine karıştırdım her bir zerresinin tekliğinden eser kalmayıncaya dek. Huzur rendeledim, hüznün hatırı kaldı bir kaç damla atıverdim. Umut serpiştirdim son olarak. Bir gün afiyetle yiyebilme arzusuyla fırına verdim. Önceden planlanmış 180 derecelik bir hayata inat gelişigüzel ayarladım ısısını. Oturduk başına; ben, keyfim ve kahyası. Güzel bir üçlüyüz esasında. Dediğim gibi pişmeyi bekliyoruz heyecanla, gelecek uğruna.Kuramlara meydan okurcasına Dünya dümdüz çizgisiz bir kağıtken, hayat engebeli olmaktan çıkıp engebenin kendisi olur kimi zamanlar. Ölü günler diyarının daimi misafirliğinden ev sahipliğine sürüldüm.

Canım yandıkça can yakıp yine kendi içime düştüm. Bilmediğim, tanımadığım bir yer içim. Uçsuz bucaksız, durmaksızın kendine çeken bir bataklık. 
İyiliklerimi kötülüklere dönüştürürken kalbimde çırpınan minicik bir serçeyi azad etmekken amacım onun da canını yaktım. İçime aldığım herkes gibi, kendim gibi. Hatalarımın hepsi olmadık kişileri aile sıfatı yapma merakımdandı belki de kim bilir. Siyah-beyaz film huzursuzluğunda, az biraz pütürlü, boğuk bir sesle sigaramı içerken üflediğim dumana envai çeşit mecazi anlamlar yükledim. O bile gitmedi, kokusunu bıraktı saç tellerimin arasına. İşin komik kronik vakası; beni öldüren, zehirleyen her şeye olduğunun tam zıttı anlamlarla sımsıkı bir bağ kurmam mı? Muhtemelen. 
Kısa lafın uzun etkilerinde kaldım. Nitekim kimsenin gözünün içine bakıp, ellerini avuçladığımda ”sevmiyorum” diyemedim. Eden bulurun bulanı oldum. Ne yaptıysam, fazlasını yaptı tanımlayamadığım o ilahi güç. Aldığım dersler ağır geldi, hayatta kaldım. 
Kendimi tanımak, keşfetmek, dizginlemek ve en önemlisi aklımın, duygularımın dizginlerini ellerime almak istiyorum. Olmaktan kaçtığım, korktuğum yer olmak istemiyorum. Ütopyalar silsilesinden çıkıpta gerçek dünyanın rezaletiyle tanışmamam lazım gelmeliydi. İroniler küpündeki olayların her birini birleştirmek, hayatı kuralına göre yaşarken her yüzü tek bir renk yapmaya aklım ermeliydi. Bedenimle orantılı duygusallıkta ve karamsarlıkta olsam iyiyim aslında. 
Sevmesini sevdiğim adam tarafından sevilmediğim günün gelmesi kaç yüzyıl sürdü peki? Gidişinin ardından şehrin gri perdelerine saklanıp, çatlayan kaldırımlarında kaçar adım aidiyetime döndüm. Eğreti aşklar yaşamadım, eğreti aşklarda yaşadım. Hayatımı dramlaştırıp, post-modern depresyonlarımdaki manikliği dost edindim. Ben genel olarak manikte değil de minik bir depresiftim. Yalnız değiliz hiç birimiz. Milyonlarca biz var içimizde. Hadi şimdi hepberaber bizim gibi el ele tutuşun. Ruhun onarılmaya ihtiyacı var. Bir güzel yamalarla sağlamlaştırın açtıkları boşlukları. En azından kendime güvenmek istiyorum. Başarabilirsiniz değil mi?

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ONLAR HEP GÜLÜYOR

  08 Ağustos 2017 İnsan, Köşe Yazıları, Manşet

  Bir mücadele düşünün; kavganın güzelliğinde, güzellik kattılar kendilerine. Semih- Esra Özakça çifti ve Nuriye hocamız. Onurlu bir kavganın üç direngen insanı. Talimatlarla yapılan bir işte ‘’Adalet’’ aranır mı? diye haykırıyor Semih abi, eşine yazdığı mektubunda. Türkülerin ne güzel, sesin ne güzel deyişi hiç mi acıtmadı vicdan’ınızı ?  Ya eşyalarını dolaba yerleştirirken Esra’sının polarını bulması ve kendi kokusu sinmesin diye üşüse de giyememesi ya da doyasıya koklayamaması, hiç mi ürpertmedi içinizi ? Ömrüm kendine dirençli ve inanç...
 • Kitap Film Uyarlaması 6: The Sound and the Fury

  08 Ağustos 2017 Edebiyat, Kitapkurdu vs Sinefil, Köşe Yazıları, Manşet, Sinema

  Kitap: The Sound and the Fury - William Faulkner (1929) Film: The Sound and the Fury - Martin Ritt (1959) The Sound and the Fury - James Franco (2014) Faulkner'ın başyapıtı sayılan The Sound and the Fury'nin ve bilinçakışı tekniğiyle yazılan diğer bilimum romanın sinemaya uyarlanmasının her zaman içim imkansız olduğunu düşünürüm. The Sound and the Fury konusu itibariyle çok da ahım şahım bir şey olmasa da yazım stili açısından takdire şayan. Kitap ilk olarak zihinsel engelli Benjy'nin gözünden anlatılarak başlar, ardından bunalımla...
 • Altay için yeni bir sezon yeni bir heyecan

  07 Ağustos 2017 Güncel, Köşe Yazıları, Manşet, Spor

  2017-2018 SEZONU ALTAY VE DİĞERLERİ Geçen sene zor bir yıl oldu bizim için önce sapır sapır hoca değişikliği sonra gelen 20 maçlık yenilmezlik serisi ve sezon sonunda gelen play-off şampiyonluğu yine bizleri heyecanlandıran ve yeniden hayal kurmamızı sağlayan bir sürece itti. Evet geçen sene zor bir süreçti. Yeni bir yönetim yeni bir oluşum start verdi, Türkiye’ nin her yerinde spor okulları projesi, alttan gelen takıma birkaç dokunuş ve zamanında ödenen paralar ile ivme kazandı takım, belki zor bir yıldı ama yüzümüzün akı ile şampiyonl...
 • Cinsel Devrim

  02 Ağustos 2017 Araştırma, İnsan, Kadın, Köşe Yazıları, Manşet

  Cinsel Devrim; feminist hareket içerisinde yer alan 60'lı ve 80'li yılları kapsayan ve o yıllar arasında gerçekleştirilmiş olan bir hareket. Bu devrim sadece kadınları değil eşcinselleri de kapsar. Avrupa ( İsveç) ve Amerika ( San Fransisco) bu hareketin ilk adımlarının atıldığı ve kısa zamanda tüm dünyaya yayılmasında öncülük eden iki şehir olarak tarihe geçti. 68 kuşağı ya da 68 ruhunun gerçekleştirmiş olduğu bir harekette 68 ruhu, toplumdaki bütün adaletsizlikleri ve eşitsizlikleri reddetti. Kadınların cinsel anlamda da özgür olmaları gerekt...