logo

Reklamların Kadına Etkisi

fotoğrafGünümüzde toplumun farketmediği biçimde onu etkileyen ve yönlendiren birçok unsur vardır. Bu unsurlardan biri de reklamlardır. Reklamlar bir ürünün tanıtılması ve satılması konusunda büyük rol oynar. Bu nedenle birçok firma ve şirket farklı reklam yolu ve taktikleri izlemektedir. Örneğin kimi firma veya şirketler bir tanıtım kullanmadan, kişilerin kullanarak ve birbirine tavsiye ederek satışını arttırmayı beklerken kimisi de bir reklam filmi yapıp bununla kişilerin dikkatini çeker. Bazıları ise internette ya da gazetelerde daha çok kitleye ulaşabileceğini düşünür.Bu yazıda ise bu reklam filmlerindeki ya da internet veya gazete tanıtımlarındaki kadın figürünü ele alacağız.

Reklamlarda bulunan kişiler ve özellikle reklam filmlerindeki senaryo ile topluma bir düşünce verilir. Ürünün satışı için yapılan reklamda örneğin kadın figürü annedir, çocuğunun sağlığını düşünüyordur ya da iyi bir eştir, onun için bir şeyler yapıyordur ve ürün bu reklamın içinde anahtardır. Ancak hiçbir zaman bir erkeği böyle göremezsiniz reklamlarda. Reklamların bu şekilde olması toplumu da bu yönde etkiler. Tabiki toplumdaki düzen böyle alışıldığı için reklamlarda ona göre şekillenmiştir ancak reklamların günümüzdeki topluma olan hatırı sayılır etkisini düşünürsek reklamcılar da bu konuda bir şeyler yapmalı.

Bir başka örnek ise bir saç şampuan firmasına ait. Kadın o şampuanla saçını yıkar ve hemen etrafındaki herkes onun dediğini yapar, park yerinde yer verir… Bu reklamda kullanılan kadın elbette çok güzel ve alımlıdır. Bu reklamı izleyen toplumdaki kadınlar ise onun gibi olmak isterler. Bu söz konusu reklam sadece bir örnektir. Biraz düşününce daha birçok reklam akıla gelir, bazı giyim mağazalarının tanıtımları da toplumdaki kadınları etkiler. Aynı şekilde düzgün fiziğe sahip olmak isterler, giydikleri şeylerin öyle güzel durmasını isterler. En önemlisi de bazı genç kızlar bu reklamlarda yaratılan güzel kadın figürüne o kadar takılırlar ki sağlıklarını bozabilecek kadar diyet yaparlar. Bu nedenlerle reklamcıların bir reklamı yaparken topluma etkilerini düşünmelidirler.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.