logo

Konak Belediyesi’ndeki Kadına Seçim Şiddeti Protesto Edildi

konak_m

İzmir Konak Belediyesi Halkla İlişkiler biriminde çalışan Işık Güngördü’nün iş yerinde uğradığı şiddet için kalabalık bir topluluk bugün de Konak Belediyesi önünde toplanarak basın açıklaması yaptı.

Işık Güngördü, mevcut Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan’ın koruması ve şoförünün de aralarında bulunduğu beş kişi tarafından belediye binasının başkanlık katında fiziksel ve sözlü şiddete maruz kaldığını ifade etmişti.

Güngördü, gördüğü şiddet nedeniyle bir hafta iş göremez raporu alarak saldırganlar hakkında suç duyurusunda bulundu.

Cumhuriyet Halk Parti’sinden (CHP) Konak Belediye Başkanı olan Hakan Tartan, şu anda Demokratik Sol Parti (DSP) Konak Belediye Başkan adayı.

Bugün yapılan Protestoya, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İzmir Sorumlusu Sanem Deniz Kural, İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Kızbes Seyhan Aydın, senarist Ali Ulvi Hünkar, fotoğrafçı Niko Guido, Medya Kulübü, Işık Güngördü’nün kızı Miray Yüncüler ve kadın haklarını savunan bireyler katıldı.

“Özür bekliyoruz”

Basın açıklamasını yapan Merve Gürkan şöyle konuştu:

“Işık Güngördü’ye yapılan fiziksel saldırıyı kınamak için toplandık. Tüm siyasi düşünceleri, partileri ve ideolojileri bir kenara bırakalım. Işık Güngördü, öncelikle bir kadın, bir anne, bir emekçi.

“Hakan Tartan, ‘Zaten verilen raporlarda çalışanımızda bir darp izine rastlanmıyor’ söylemini kendisi hem basın yoluyla hem de sözlü olarak dile getirdi. Soruyoruz. Işık Hanım için doktorlar tarafından verilen, 1 haftalık iş göremez raporu darpın kanıtı değil mi? Doktorların bilimsel belgesine mi inanalım, yoksa Hakan Tartan’ın siyasi çıkarları için bu olayı nasıl ört bas ettiğine mi inanalım?

“Ayrıca Sayın Hakan Tartan, bu olayı ‘iki personel arasındaki basit sıradan bir mesele’ olarak değerlendirdiği için kendisini özür dilemeye hem de darp eden çalışanlarıyla ilgili yaptığı işlemleri belgelemeye davet ediyoruz.

“Tüm kadınları bir kez daha siyasi ve her türlü kaygılarımızı bir kenara bırakarak, ucu kime ve nereye varırsa varsın kadına yönelik bu erkek şiddetine karşı kadın dayanışmasına çağırıyoruz.”

CHP Konak Belediye Başkan Adayı Sema Pekdaş da saldırıyı sosyal medya üzerinden kınadı. (NV)

Haber: Çağrı ÖNER

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.