logo

İZMİR EKONOMİ’DEN OY KULLANMA REHBERİ

3007_1Yerel seçimler öncesinde siyasi alanda son yarış hamleleri yaşanırken, ilk kez oy kullanacaklara ve oy atmayı hatırlamayanlara yol göstermesi amacıyla İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Görsel İletişim Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zeynep Arda, “Oy Kullanma Rehberi” hazırladı. İEÜ Mütevelli Heyet ve İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş da, seçim öncesindeki çalışmayı ‘yurttaşlık örneği’ diye nitelendirerek, rehberi üyeleriyle paylaştı.

Oy kullanmanın vatandaşlık görevi olduğuna vurgu yapan Başkan Demirtaş, “Öğretim üyemiz, bilgi birikimini faydaya çevirdi. Seçim öncesinde bilgi kirliliğinin önüne geçen öğretim üyemiz, hazırladığı rehberle vatandaşlarımızın oyuna sahip çıkmasını sağlayarak yol gösteriyor. İzmir Ticaret Odası olarak rehberi üyelerimizle paylaştık” dedi.

Gençlerin doğru bilgi ihtiyacına cevap vermek üzere “Oy Kullanma Rehberi”ni hazırladığına dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Arda, “Sosyal medyada karşımıza çıkan bilgiler hep kopuk kopuk, dağınık. Teyit edemediğimiz bilgiler de bu alanda fazlaca yaygın” sözlerine yer verdi.

‘Geçerli oy için dikkat!’

Rehberi hazırlayarak bilgi tasarımı yaptığını kaydeden Yrd. Doç. Dr. Arda, çalışmada, Yüksek Seçim Kurulu web sitesinden, kanunlardan ve seçimler konusunda gönüllü çalışan, sandık eğitimi almış kişilerden yararlandığını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Arda, bilgilerin kolay okunur ve anlaşılır şekilde düzenlenmesinin önemli olduğunu aktararak, oy kullanırken şu kurallara dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı:

“Seçmen kartı adresinize ulaşmadıysa, www.ysk.gov.tr/ysk/SecmenSorgu.html adresinden nerede oy kullanacağınızı kontrol ediniz. Oyunuzu ülkemizin batısında 08.00 – 17.00, doğusunda 07.00 – 16.00 saatleri arasında kullanmak zorundasınız. Oy vermeye giderken kimliğinizi unutmayın. İlçe belediye başkanlığına mavi, belediye meclis üyeliğine sarı, büyükşehir belediye başkanlığına da beyaz renkli birleşik oy pusulasını mavi renkli zarfta kullanınız.  Muhtar seçimlerinde mor renkli zarf kullanılacaktır. Oylar, zarfların üzerinde leke, işaret, yırtık varsa geçersiz sayılacaktır.”

Oy pusulasının üzerinde YSK filigranı ve zarflarda YSK’nın ve sandık kurulunun ayrı ayrı mührü olması gerektiğini de anımsatan Yrd. Doç. Dr. Arda, “Filigransız ve üzerinde iki adet mühür bulunmayan zarflar geçersiz sayılacaktır. Mührün dağılıp başka kısmı lekelemediğinden emin olun. ‘Evet’ mührünün büyük kısmı ne taraftaysa o partiye oy vermiş olursunuz. Oy verme işlemi sürerken sandık başında durmanız yasaktır. Ancak saat 17.00’den sonra oy kullandığınız yere geri dönerek, oylar sayılırken gözlemci olarak bulunabilirsiniz. Daha sonra sınıf kapısına asılacak sandık tutanaklarının fotoğraflarını çekip sonuçlar açıklandığında karşılaştırarak doğruluğunu teyit edebilirsiniz” diye konuştu.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.