logo

İzmir Balçovalı Seçmenler ve Adaylar Anlattı

İzmir Balçova’da vatandaş ne istiyor, adaylar ne vaadediyor? İzmir Ekonomi Üniversitesi Medya Kulübü öğrencileri, bianet’in 2014 Yerel Seçim Videorama röportaj dizisi için Balçova’yı gezdi.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Medya Kulübü öğrencileri Çağrı Öner, Emine Eren ve Burak Ütücü Balçova yaşayanlarına ve Balçova Belediye Başkan Adayları’na yaşadıkları çevrede çözümlenen ve çözümlenmesini bekledikleri sorunları sordu; yönetime katılıp katılamadıklarını öğrendi.

Balçovalılar ulaşım ve altyapı istiyor

Balçova’da yaşayanların değindikleri ilk temel sorun ise ulaşımdı. Özellikle çevrede yaşayanlar metrodan dertli olduklarını hâlen bitememesine değindiler, altyapı sorunları da hemen akla gelenlerdi; yoğun yağmur yağışı korkulan doğa olayı olmuş bu nedenle. Balçova’da bulunan Teleferik’in metro gibi bitmemesini dile getirdiler. Balçova’da halkın denizden daha fazla yararlanması gerektiğini düşünenler oldu.

Yeşil alanlardaki başıboş hayvanlardan şikayetçi olanlar da, İzmir’in çok Atatürkçü olmasını sorun olarak görenler de, küresel ısınmayı da ananlar oldu. Bisiklet yolu isteyenler de…

Başkan adayları konuşuyor

Balçovalıların sorunlarını çözmeye ve isteklerini karşılamaya talip olan belediye başkanı adayları ise öncelikle en güçlü aday olarak görünen mevcut belediye başkanının görev yaptığı dönemdeki ve merkezi hükümetin İzmir’e yönelik politikalarını eleştirdiler.

Balçova’da halen belediye başkanı olan Mehmet Ali Çalkaya yine Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) adayı. Balçovalılar gibi adaylar da ulaşımı büyük sorun olarak görüyor; çözüm önerilerinde ise denizin kullanımı ilk akla gelen oldu. CHP adına partinin ilçe başkanı Aygül Yılmaz konuştu. İşçi Partisi adayı Talat Özdemir, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) adayı Murat Sevengül, Halkların Demokratik Partisi adına eşbaşkan adayları Pervin Esen ve Ercan Aygün İzmir’in ve Balçova’nın sorunlarını ve çözüm önerilerini anlattı. (HK)

Röportaj: Çağrı Öner

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.