logo

Yeditepe Üniversitesi öğrencileri AKP seçim masasını kaldırttı

Yeditepe Üniversitesi önünde AKP seçim masası açtı, üniversiteliler ise protesto etti. 5 saatlik direniş sonucunda masayı kaldırtan üniversitelilere yönetim üniversite kapısını kapatırken AKP’liler ve polis de üniversitelilere saldırdı. Vakıf Kolektif yayınladığı açıklamayla herkesi eyleme çağırdı ve ekledi: “Okul paralı ama direnmek bedava”

Öğlen saatlerinde Yeditepe Üniversitesi önünde AKP’liler seçim masası açtı. Kampüse kadar gelen seslerden rahatsız olduklarını dile getiren öğrenciler seçim masasına gitti. Edinilen bilgiye göre, bir kadın ve bir erkek öğrencinin üstüne yürüyerek, “Biz milletiz siz kimsiniz?” ,“Üç-beş zibidiye pabuç bırakmayız”tehditlerinde bulanan AKP’lilere karşı çevredeki halk ve üniversitenin içinden gelen öğrencilerde tepki gösterdi.

Yeditepe Üniversitesi öğrencileri AKP'ye, polise direndi

Polis yine AKP’lileri korudu

Daha sonradan çağrılan polis ise linç edilmekten kurtarılan öğrencileri değil AKP’lileri korudu. Üniversite önünde artan kalabalık ise slogan attı, AKP standının kaldırması için beklemeyi sürdürdüler.

Polis, sık sık öğrencilere dağılın uyarısında bulundu. AKP’liler, karavana ek olarak gelen seçim arabalarıyla müziğin sesini açtılar.

Yeditepe Üniversitesi öğrencileri AKP'ye, polise direndi
Yeditepe Üniversitesi öğrencileri AKP'ye, polise direndi

Okul yönetimi: “Dağılın”

Polislerin sık sık öğrencilere geri çekilmelerini yönündeki uyarıları ve vaatlerine rağmen bekleyişlerini sürdüren üniversitelilerin yanına okul yönetimi gelerek “Dağılın” çağrısında bulundu.
Öğrencilerin stant gidene kadar gitmeyeceklerini belirtmeleri üzerine okul yönetiminden bir garip cevap geldi: “Geri çekilmezseniz bir müdahale olduğu halde size yardımcı olamayız”

Bekleyiş sırasında slogan atan bir öğrenci gözaltına alındı. Kalabalığın giderek artması ve öğrencilerin tepkilerinin ardından öğrenciler okul önüne kadar sürüldü. Bu sırada okulun kapıları kendi öğrencilerine kapatıldı!

Yeditepe Üniversitesi öğrencileri AKP'ye, polise direndi

Üniversiteliler stantı kaldırttı, AKP’liler ve polis üniversitelilere saldırdı

Üniversiteliler 5 saat süren direniş ardından AKP masasını kaldırttılar ancak AKP’liler giderken de üniversitelilere saldırdı. Üniversitelilere pet şişe, gaz şişesi ve küllük fırlatıldı.

Yeditepe Üniversitesi öğrencileri AKP'ye, polise direndi
Yeditepe Üniversitesi öğrencileri AKP'ye, polise direndi

Polis saldırısı sonrasında toplanan öğrenciler bir sonraki gün eylem kararı aldılar.

Yeditepe Üniversitesi’nde yaşananların ardından Vakıf Kolektif de bir açıklama yayınladı:

“Öncelikle Yeditepe Üniversitesi’nin bir vakıf üniversitesi olması bu üniversitede hırsızların, yandaşların katillerin istediğini yapacağı anlamına gelmez! Biz vakıf üniversiteliler, Gezi’de de bugün de hala sokaklardayız. Geçtiğimiz dönemden beri, okul bünyesindeki (şu an yüksek fiyatları yüzünden öğrenciler tarafından boykot edilen yemekhanede) polislere ücretsiz yemek veren, okulda gerçekleştirilen eylemlerde Tayyip Erdoğan’ın adını kullanmayın şeklinde söylemlerde bulunan, okul yönetimi bugün de kimin yanında olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Bugün kitleye “Yeditepe Üniversitesi’ne yakışır hareketler yapmıyorsunuz” diyen okul yönetimine hatırlatırız: Yeditepe bizimle meşru ve bugün 5 saat boyunca hırsızlara, katillere, faşistlere karşı direnen bizlere yakışmayan ise sizlersiniz! O stant yalnızca bir seçim standı değil; Gezi’de kaybettiklerimizin katili, koskoca bir halkın hayallerini çalıp ayakkabı kutularına koyan hırsız, bugün sırf kendini kurtarmak için savaş çıkaracak kadar halk düşmanı bir iktidarın temsilidir. Ne ülkeye, ne üniversiteye yakışamayan AKP’nin kendisi ve yandaşlarıdır.

Tüm vakıf üniversitelerindeki arkadaşlarımızı da sokağa davet ediyor ve tekrarlıyoruz, “okul paralı ama direnmek bedava!”
Vakıf Kolektif “

Haber: kolektifler.net

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.