logo

Oy!

Yeni yazımı yazmak için konu düşünürken bir anda facebook’da bir video takıldı gözüme, video’nun başlığı ‘’Oy verme- Hilafet Yanlıları’’ idi. Daha önce yine gözüme ilişen gündemde yer edinmiş birçok sanatçının hazırladığı ‘’Oy Ver’’ videosunu da izlemiş olmamdan dolayı video bir hayli dikkatimi çekti ve başladım izlemeye… Üç buçuk dakika kadar süren videoda ki mesajlar bir hayli netti; demokrasiden uzak durun, demokrasi için sizden oy isteyenlere oy vermeyin, seçimde oyunu alır ve sonra seni unuturlardı mesajları…

Video haremlik selamlık yöntemiyle hazırlanmış. Videoda ki kadın ve erkekler farklı ortamlarda kayıt edilmiş ve montajlama tekniğiyle birleştirilmiş. Bence muhtemelen video montajlandıktan sonra izleme fırsatları olmamıştır videoyu yapanların zira izledilerse haremlik selamlık uygulamanın bir mantığı kalmıyor.  E izlemedilerse de nasıl bir şey oldu merak ediyorlardır. Ayrıca kendileri gibi düşünen insanlarda haremlik selamlık uygulamasına inandıkları için muhtemelen videoyu izleyemiyordur… Gittikçe paradoksa dönüşen bir hal almaya başlıyor anlayacağınız.(Yazar bu noktada çok düşünülmemesi gerektiğini telkin ediyor)

Anti Kapitalist Müslüman gençlerden sonra seçimlerde sandığa gitmeyin çağrısı yapan ikinci gurup oldular, kendilerini bütün içtenliğimle tebrik ediyorum demokrasiye karşı kararlı duruşlarından dolayı. Umuyorum ki kampanyaları sonuca ulaşır çünkü ulaşmazsa yani en azından ben böyle bir kampanya yürütüyor olsaydım ve milyonlara oy kullanmama çağırısı yaptıktan sonra milyonlarca insan demokrasinin gücüne inanıp sandığa gitselerdi baya bozulurdum işte o yüzden umuyorum ki birileri çağrılarına uyar ve sandığa gitmezler.(Yazar burada kendi çıkarını düşünüyor)

Bence, videoyu yapan kişilerin birkaç noktada yanılgısı var. Bir tanesi şu ki; 30 Martta ki seçimlerin genel seçim sanılması diğeri ise; demokraside kanunları her an istendiği gibi değiştirilebilmesi. Bu kesinlikle yanlıştır, demokraside kanunlar toplumun bütününün gereksinim ve ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlenir ve yeni bir ihtiyaç doğana kadar tekrar düzenlenmesi tartışılmaz. Ancak kendileri Türkiye’nin çarpık siyasetinde uygulanan yasa değişiklikleri, yasaklar, engellemeler vb… şeylerin demokrasinin getirisi olduğunu zannedip, baya baya inanıp, bunu da merkeze alıp bir video hazırlamışlar.(Emeğe saygı)

Videoda ki mesajlardan bazıları özellikle ‘’Demokrasi ütopyadır’’ mesajı beni bir hayli düşündürttü… Şimdi demek istedikleri gerçek demokrasi mi yoksa bizde ki demokrasi mi? O noktada epey düşündüm ama çıkamadım işin içinden… Bir diğer mesaj ise videonun sonunda ki

‘’Oy vermek haramdır!’’

404 NOT FOUND

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.