logo

Twitter…

twitter_cage-455x269Başlıktan da anlayabileceğiniz üzere twitter şu an Türkiye için sonu üç nokta ile biten bir sosyal paylaşım ağı oldu.

Başbakanın Bursa mitinginde yaptığı ‘’Twitter’ın mivitırın hepsinin kökünü kazıyacağız.Uluslararası camia şöyle der böyle der. Hiç beni ilgilendirmiyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gücünü görecekler. Bunun özgürlükle mözgürlükle alakası yok”  açıklamasından sonra Twitter kapatıldı. Başbakanlık Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamada sebep olarak Twitter’ın Mahkeme kararlarına uymayarak bazı linklerin(bağlantıların) kaldırmaması gösterildi.

Medya’da ve diğer sosyal paylaşım ağlarında büyük yankı getiren duruma Avrupa’dan ilk tepki Avrupa Komisyonu’nun dijital stratejisinden sorumlu üyesi Neelie Kroes’ten geldi, ‘’Türkiye’deki Twitter yasağı yersiz, anlamsız ve ödlekçedir. Türk halkı ve uluslararası topluluk bunu sansür olarak görecektir.’’ Dedi.

AKP’nin İleri Demokrasisi…

Bugün birçok AKP’li siyasetçi tarafından dahi kullanılan twitter’ı kapatmak gerçekten dünya üzerinde örneği görülmemiş bir demokrasi örneğidir.  Demokrasi örneğidir diyorum çünkü bu tür yasaklar anca geri kalmış toplumlar tarafından uygulanan şeylerdir yani aslında demokrasinin d’si dahi kabul edilemez şeylerdir. Sadece demokrasi örneği olabilirler, demokrasinin kendisi asla olamazlar. Bugün uygulanan bu yasaklar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Diktatör yakıştırması yapan kesimi haklı çıkarır nitelikte. Başbakan önce bir TV programında gerekirse yasaklarız diyor, daha sonra bir mitingde kökünü kazıyacağız diyor, akşamına Basın Müşavirliğinden bir açıklama, pat twitter gitti. Yani bu durum Yasama, Yürütme ve Yargı üçlemesinin bağımsız çalışmadığının bir göstergesidir.

Youtube…

Geçtiğimiz yıllarda uygulanan, kısa süren Youtube yasağı gibi ben bu yasağında çok uzun süreceğini düşünmüyorum ayrıca AKP’nin sosyal medya’da rol alan trollerinin de hoşuna gideceğini sanmıyorum hele son zamanlarda adeta bir twitter fenomeni haline gelen AKP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Melih Gökçek hiç beğenmeyecek bu durumu bence ya da Ahmet Hakan’la beraber Facebook hesabı açıp oradan atışırlar artık belki o zaman çok takmaz kafaya. Kendi açımdan ise düşünce ifade özgürlüğüme tecavüz edilmiş hissediyorum. Sanırım, birileri yazacağımız 140 karakterden ya da kendilerine ait olmadıklarını iddia ettikleri ama yayılmasın, duyulmasın diye ellerinden geleni ardına koymadıkları ses kayıtlarından korktukları için bu tür uygulamaları getiriyorlar varın bu kayıtların gerçek olup olmadığına siz karar verin. Bence, Youtube yasağında olduğu gibi gelen tepkiler üzerine Başbakan çıkacak ve ben girebiliyorum sizde girin diyecek ve kısa bir süre sonra mahkeme kararı kaldırılacak, erişim serbestleşecek. Yani aslında yargı kararları bir Başbakanın iki dudağının arasında olacak.

Çözüm…

Bu tür yasaklamaları aşmak için kullanılan bir takım DNS ayarları mevcut bunları internette çok kısa bir araştırmayla bulabilirsiniz bunun yanında size DNS ayarınızı değiştirmeden de sanal bir sunucu üzerinden internet IP’nizi yönlendirebileceğiniz programlar mevcut hem akıllı telefonlar için hem de bilgisayarlar için. Başbakan’ın da youtube yasağında kast ettiğinin bu olduğunu düşünüyorum, sanırım kendisi twitter için de aynı yöntemi kullanacaktır. Eh bizde aynı yöntemle yasaklanmış bütün sitelere erişim sağlayabiliriz.

Yarın…

Ben bu haberi aldığımda sinemadan çıkmış arkadaşlarımla çay içiyordum, sosyal medyayı bir hayli etkin kullanan bir arkadaşım twitter’a giremeyince durumu fark etti, bize söyledi. Önce sunucu hatasıdır dedim inanmak istemedim, haber sitelerini gezdikten sonra gerçekliğini teyit ettim ve bir süre sessizlik oldu sonra aklıma ilk gelen şey bir küfürdü ama bu küfür iktidara ya da bir siyasi düşünceye karşı değildi kendime küfür ettim sonra benim gibi düşünen insanlara. Dedim ki demek ki biz yeterince iyi bilgilendirememişiz, insanlara anlatamamışız derdimizi. Düşüncelerini çok kıymetli bulduğum bir arkadaşım çok gerçekçi bir sentez sundu ortaya o an AKP seçmeninin kimler olduğu daha bir canlandı kafamda. Baktığımızda Başbakan bu yasağın reklamını seçmen kitlesine nasıl yapıyordu? İnsanlar kötü sitelere girmesindi eh internetten bir haber yaşayan özellikle kırsal kesimde ki yaşlılar bu durumu iyi anlayamıyordu ve sanki gerçekten iyi bir iş yapmış gibi düşünüyorlardı ve böyle düşündükleri için yarın seçim yapılsa yine tereddütsüz basacaklardı AKP’ye oyu. Yarın muhtemelen yurdun dört bir yanında protestolar düzenlenecek polis sineklere sinek ilacı sıkar gibi insanlara biber gazı sıkacak bir an olsun aklına gelmeyecek karşısındakilerinde insan olduğu… Katılan herkese tek bir çağrım var pravakatörlere uymayın, bir an olsun demokratik hakkınız olan protesto etme hakkınızı kullandığınız çıkmasın aklınızdan. Gerçi bizim buralarda demokrasiden bahsetmek biraz ütopya ama olsun.

Seçim…

Yerel seçimlere çok az kalmışken böyle bir yasağın uygulanması bence AKP siyasetinin ne kadar boş bir tabana oturduğunun göstergesidir, AKP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı tarafından bile bu kadar aktif kullanılırken hatta kendi seçmenleri(trolleri) tarafından bile böyle bir yasak getirmek bence kendi ipini çekmektir. Bundan 1 ay önce kadar filan Cemaatle bağlantısı olan ve AKP’li bir dostumla yürürlüğe girmesi planlanan İnternet Yasası’nı konuşmuştuk… Demişti ki bu kadarı fazla! Umuyorum ki twitter konusunda da bu görüşü sabittir ve diğer bütün AKP’liler içinde aynı şeyi umuyorum. Bu aralar ummak kelimesini AKP’liler için bir hayli fazla kullanır olduk çünkü bir şeyleri görsünler, anlasınlar istiyoruz ve bunu isterken onlara bazı şeyleri ne kadar anlatsak da bir türlü inandıramıyoruz, belki de inanmak istemiyorlardır. Bilmiyorum. Neyse biz umut ediyoruz ki bu yerel seçimler AKP’ye çok büyük bir tokat olacak.

Bayrak…

Akp’nin televizyonlarda yayıma giren bayraklı reklamını YSK tarafından Türk Bayrağı Siyasi Propaganda aracı olamaz sebebiyle yasakladıktan sonra Başbakan’a bu durumu soran gazeteciler hayatlarının şokunu yaşadılar bence, cevap şuydu… Yasakları Yasaklarız. Bence bu beyan Yasama, Yürütme ve Yargı organının kesinlikle bağımsız çalışmadığının kanıtıdır. Yasakların yasaklanmadığı, özgürlüklerinizin kısıtlanmadığı ve acaba bizim ülkenin Başbakanı Diktatör mü diye düşünmediğiniz bir yarına merhaba demeniz dileğiyle…

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.