logo

“…bir eksiğiz”

unnamedÇalışmaları 1 yıl önce başlayan ve son derece gizli yürütülen Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya ve Sanatçı Yavuz Bingöl’ün prodüktörlüğünü yaptığı, Ahmet Kaya’nın kızı Melis Kaya’nın da proje danışmanlığını üstlendiği ’’…bir eksiğiz’’ albümü Piyasaya çıktı. Albümün kapak tasarımını ise Hrant Dink’in kızı Sera Dink üstlenmiş. Albümde yer alan 27 farklı sanatçı albümde söyleyecekleri şarkıları kendileri seçmiş ve düzenlemelerini de kendileri ayarlamışlar albümün prodüktörleri tarafından hiçbir müdahalede bulunulmamış. Albümde yer alan isimler ise şöyle,

Aylin Aslım: İçimde Ölen Biri,
Aynur: Kaçakçı Kurban,
Bajar : Cinayet Saati,
Bülent Ortaçgil: Mahur,
Büyük Ev Ablukada: Katlime Ferman,
Cem Adrian: Yakamoz,
Gece Yolcuları: Kendine İyi Bak,
Gripin & Küçük İskender: Ayrılığın Hediyesi,
Hakan Vreskala: Kum Gibi,
Halil Sezai: Başım Belada,
Harun Tekin: Beni Vur,
Hayko Cepkin: Memleket Hasreti,
Leman Sam & Ahmet Kaya: Korkarım,
Mehmet Erdem: Hep Sonradan,
Moğollar: Metrisin Önünde,
Niyazi Koyuncu & Okan Bayülgen: Doruklara Sevdalandım,
Redd: Sorgucular,
Sezen Aksu: Ağladıkça,
Teoman: Acılara Tutunmak,
Yaşar Kurt: Kaçak ve Anne,
Yavuz Bingöl & Öykü Gürman: Merhaba,
Zuhal Olcay: Yalan da Olsa,
Ceza & Ahmet Kaya: Yazıtlar / Gayrı Gider Oldum.

Bu güzel çalışmada yer alan bütün sanatçılara tek tek teşekkür etmek istiyorum, bu sıcacık, samimi işe imza attıkları için. Albüm daha önce ki sürümü olan Dinle Sevgili Ülkem’den daha çok yankı getirdi bence çünkü bu albümde yer alan sanatçıları duyan herkes eminim ki çok şaşırıp hemen albümü açıp acaba nasıl söylemiş diye hevesleniyordur. Bu noktada şunu belirtmek istiyorum, ben albümde söylenen her şarkıyı çok beğendim ama sosyal medyada albüm hakkında yazılan çizilenleri takip ettiğimde birçok insanı da hüsrana uğrattığını gördüm, benim gibi çok beğenenlerinde sayısı az değil. Beğenmeyenlerin eleştirileri Ahmet Kaya şarkılarının sadece kendisi tarafından söylenmesi gerektiği yönde ama bence Ahmet Kaya Türkiye müzik sektörüne çok farklı bakış açıları kazandırmış bir sanatçı eğer Ahmet Kaya’nın müziklerinin bugün nesilden nesile aktarılması gerektiğine inanıyorsanız böyle güzel projeleri desteklemelisiniz. Tabi ki hüsrana uğradığınız şarkılar kesinlikle olacaktır. Örneğin, Ceza, Türkiye’de Rap müziğin önde gelen isimlerinden birisi projede söylediği şarkı bir hayli ilginç bir o kadar da güzel olmuş. Yani farklı tarzlara tanıklık edeceksiniz bu albümde. Bugün 15-18 yaş arası gençlerin genellikle rap müzik dinlediğini gözlemliyorum o gençlere Ahmet Kaya bilinci kazandırmak için Ceza ile ya da 18-25 yaş arası Rock müzik dinleyen kesime Hayko Cepkin, Teoman gibi sanatçılar aracılığıyla ulaşmanın en güzel yolu bu yapılan saygı albümleri.

Diğer yandan, bence bu albüm Türkiye halkların buluşma noktası olmuş çünkü Ermeni, Kürt, Laz ve Türk kökenli sanatçılar yer almış albümde. Albümün kapak tasarımını üstlenen 2007 Yılında vahşice katledilen Ermeni Agos gazetesinin yazarı Hrant Dink’in kızı Sera Dink’in ve albümde yer alan sanatçılardan Hayko Cepkin’in de Ermeni olması beni bu yönde düşüntürtüyor. Aynur Doğan ve Bajar adlı müzik gurubu ise albümdeki kürtçe müziğe gönül veren isimlerden. Albümde yer alan Kazım Koyuncu’nun kardeşi Niyazi Koyuncu ise Lazca şarkılara gönül veren bir sanatçı. Albüm, 3 Mart’ta bütün müzik marketlerde satışa sunuldu, bence Ahmet Kaya severlerin arşivlerinde yer edinmesi gereken bir albüm. Durmayın! Koşun! Dinleyin! Benim önerim Memleket Hasreti, Doruklara Sevdalandım ve Kaçakcı Kurban ile başlayın.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.