logo

Erdal Eren hep onyedi yaşında…

12 Eylül darbecilerinin yaşını büyüterek idam ettiği 17 yaşında bir devrimciydi Erdal Eren.İdam edilişinin 33. yılında Erdal Eren hâlâ 17 yaşında ve mücadelesini sürdürüyor…

erdal-eren

Erdal Eren, 33 yıl önce 12 Eylül darbecilerinin “Asmayalım da besleyelim mi” düsturuyla idam edildi. Peki ne yapmıştı onyedisinde asılacak kadar bu çocuk?

ODTÜ öğrencisi Sinan Suner’in Bakan Cengiz Gökçek’in koruması Süleyman Ezendemir tarafından vurularak öldürülmesini protesto etmek için 2 Şubat 1980’de sokağa çıkanlar arasında Ankara Yapı Meslek Lisesi öğrencisi Erdal Eren’de vardı. Gösteri sırasında çıkan çatışmada bir askeri öldürmekle suçlanarak gözaltına alındı ve yine bu suçtan 19 Mart 1980’de Milli Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan kararla idama mahkum edildi.

Dava 12 Eylül’den önce başlamıştı ancak sıkıyönetim ilan edildiği için Erdal Eren, sıkıyönetim mahkemesinde yargılanıyordu. Mahkeme Erdal  Eren’i askeri kasten, bilerek öldürmek suçuyla idama mahkum etti. Karar temyize gönderildi ancak 15 Temmuz 1980′de 2 muhalif oya karşı 3 oyla bozuldu. Bozma kararı üzerine dosya tekrar sıkı yönetim mahkemesine gitti ve Erdal Eren yeniden yargılanarak tekrar idama mahkum edildi. Bir kez daha temyize giden karar, 28 Ekim 1980′de tekrar bozuldu.

Karar 2. kez bozulunca Başsavcılık kendi tebliğnağmesine aykırı karar çıktığı için itiraz etti ve dosya Daireler Kurulu’na gitti. 15 kişilik heyette 2 muhalif üyenin oyuna karşı 13 üyeyle karar onandı. Hakkı Erkan ve Erdoğan Başhekim adlı iki üye bu karara muhalifti. İdam kararının en azından müebbete çevrilmesi gerektiği savunuyorlardı. Çünkü asılması için hiçbir delil yoktu.

Erdal Eren’in idam kararını iki kez bozan Yargıtay 3′üncü Dairesi üyesi emekli Hakim Albay Ahmet Turan idamdan yıllar sonra yaptığı bir röportajda “Eren’in er Zekeriya Önge’yi kasten öldürdüğüne dair vicdani kanaatim yoktu. Eren önden ateş etmiş, asker sırtından vurulmuştu. Kurşunun da o tabancadan çıktığına dair kanıt yoktu.” ifadelerine yer verdi.

Erdal Eren ifadesinde “İnzibat askerleri üzerime doğru gelirken panikledim ve ateş ettim. Askerlerin hepsi benim hedef menzilim içindeydi. Yedek şarjörüm, tabancamda daha 5 tane mermi vardı. Eğer öldürme kastıyla hareket etmiş olsaydım bunların hepsini kullanırdım. Askerler üzerime gelince ben gelişi güzel ateş ettim” demişti ancak sanığın cesedinden çıkan mermi ile tabancadan çıkan mermi karşılaştırılmamıştı bile.

Ateş ettiği sırada yüzü askerlere dönük olan Erdal’ın bir askeri sırtından vurduğu iddia ediliyordu, asılsızdı.

Tüm bunların yanı sıra askeri  Erdal öldürmüş olsa bile daha 17 yaşındaydı ve idama mahkum edilemezdi ancak mahkeme röntgen çektirip kemik kalınlıklarına göre bir rapor hazırladı ve 18 yaşında olduğunu iddia etti. Erdal her şeyin farkındaydı ve idam edilmeden 16 saat önce kendisini ziyaret eden gazetecilere“Avukatıyla görüştürülmediğini, 18 yaşının altında olmasına rağmen idam edilmek istendiğini, yaşının 18′den küçük olduğunu tespit edecek olan kemik testi yapılması talebinin kabul edilmediğini, vurduğu söylenen jandarma erine çok uzaktan ateş açtığını ama otopside yakın atışla öldüğünün kanıtlandığını, kendisini ibret olsun diye asacaklarını ve ölümden korkmadığını” söyledi.

Hiçbir delil olmamasına rağmen Erdal Eren 17 yaşında ibret olsun diye öldürüldü. Ancak Erdal’ın 17sinde öldürülmesi bir ibret değil 12 Eylül’ün katlettiklerinden yalnızca bir tanesi olarak tarihe geçti.

Yönetmenliğini Tunç Erenkuş’un yaptığı, yapımcılığını Sosyal Araştırmalar Vakfı’nın (SAV) üstlendiği, 2010 yılında gösterime giren ”Oğlunuz Erdal” belgeseli:

Erdal Eren için bestelenmiş şarkılardan birkaçı:

(fkf.org.tr)

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.