logo

​Ege Üniversitesi’nde önce bir grup öğrenci ardından polis saldırdı

Ege Üniversitesi’nde Alperen Ocakları üyesi olduğu belirtilen bir grup üniversitelilere saldırdı. Saldırıyı protesto etmek için yürüyen öğrencilere daha sonra polis TOMA ve çevik kuvvetlerle saldırdı. 5 öğrenci gözaltında

Ege Üniversitesi’nde öğle saatlerinde Alperen Ocakları’ndan 30 kadar kişi Edebiyat Fakültesi önünde toplanarak bildiri dağıtmak istedi. Alperen Ocakları’nın “ırkçı ve gerici” olduğunu söyleyen üniversiteliler, bildiri dağıtılmasına izin vermedi. Bunun üzerine faşist grup üniversitelilere saldırdı.

Saldırının ardından gerçekleşen saldırıyı protesto etmek isteyen üniversiteliler, Gıda Fakültesi’nin önüne yürüdü. Polis grubu korumak için fakülte önüne  çevik kuvvet ve TOMA’larla barikat kurdu. Kurulan barikata rağmen bekleyişlerini sürdüren üniversitelilere daha sonra polis müdahale etti. Tazyikli su ve biber gazıyla saldıran polis Edebiyat Fakültesi içerisine girerek 5 öğrenciyi gözaltına aldı.

Daha sonra saldırıları protesto etmek için rektörlüğe yürüyen üniversiteler burada Ege Üniversitesi rektörüyle bir görüşme gerçekleştirdiler. Üniversitelilere saldıran grubun bulunması, üniversiteye polisin girmemesi ve gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakılması taleplerini rektöre ileten üniversiteliler sürecin takipçisi olacaklarını belirterek rektörlükten ayrıldılar. Gözaltına alınan üniversiteliler akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

 
​Ege Üniversitesi'nde önce faşistler, sonra polis saldırdı
​Ege Üniversitesi'nde önce faşistler, sonra polis saldırdı
Kolektifler.net

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.