logo

Dear Mandela…

Nelson MANDELA, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ilk siyahi devlet başkanı ve ülkenin de ilk siyahi avukatıydı. Mandela, 1994’te tüm halkın katılımıyla gerçekleşen seçimlerde göreve gelmiş aynı zamanda Afrika Ulusal Konseyi’nde 1990-1999 arasında parti başkanlığı yapmıştır. Mandela halkın, tamamının temsil edilmediği ve beyazların temsil edildiği parlamentonun çıkardığı kanunlara uymak zorunda olmadığını savundu. Beyaz yönetim tarafından ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı (1964). Bu davranışıyla ırk ayrımına karşı mücadele eden Afrikalı siyahların simge ve sembolü oldu. Mandela, yaşamı boyunca bir çok ödüle layık görülmüştür. 1992 yılında Atatürk Uluslar Arası Barış Ödülüne layık görüldü ancak Mandela ödülü reddetti gerekçe olarak “Afrika’da milyonlarca kişi sadece derilerinin renginden ötürü köle muamelesi görüyor. Bu nedenle Kürtlerin çektikleri eziyeti görmezden gelmemiz mümkün değildir’’ diye açıklama yaptı. Kısaca Mandela buydu ve bizi ilgilendiren kısım verdiğimiz ödülü reddetmesiydi. O günde gazeteler Mandela’yı sevmemişti öldüğü gün 5 Aralık’ta da sevmiyorlardı.

Ben onun ölüm haberini aldığımda gece yarısı arkadaşlarımla sohbet ediyordum elbette hepimiz çok şaşırmıştık hatta inanamamıştık. Ertesi gün Hürriyet gazetesini elime aldım ve daha inanamayacağım bir şeyle karşılaştım.Mandela’nın ölümü manşette yer bulmayı bırak neredeyse ilk sayfada yer bulamayacakmış… Gazetenin kuponla dağıttığı eğitim setinin ilanı bile Mandela’nın ölüm haberinden daha büyüktü. Diğer gazetelere şöyle bir göz gezdirdim diğer gazetelerinde tutumu çok farklı değildi Hürriyetinkinden. Bir kez daha görmüştük Türk medya sektörünün dünyadaki olaylara nasıl kayıtsız kaldığını ve bu çok üzücü bir şeydi.

Mandela’nın öldüğü gün sabah Medya Hukuku adlı katıldığım panelde bir çok değerli konuk vardı. Medyanın günümüzde nasıl sansürlendiğinden ve hukuksal yollarından bahsetti katılımcılar. Oysa sansür hayatımızın o kadar parçası olmuştu ki bu panelde bile üniversite yönetimi, üniversitenin eski iletişim fakültesi dekanının anıldığı tweetlerin yansıtıldığı ekranı sansürlemişti. Katılımcılardan Gazeteci Nedim ŞENER bu konu hakkındaki görüşü sorulması üzerine üniversite yönetimine tokat gibi bir cevap vermişti. Hal böyleyken Türk medya sektörünün Mandela’yı haber yapmadan gözlerini kapatıp kendi kendisine sansür uygulaması çok da şaşırtmaması lazımdı… İnsan ölse dahi fikirlerinin ölmeyeceğinin kanıtı 95 yıllık çınar Nelson Mandela aramızdan 5 Aralık günü ayrıldı. Sevenleri Mandela’yı 10 Aralık günü Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde son yolculuğuna uğurlayacak.

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.