logo

Eşcinsellik/ibnelik bir hakaret değil, cinsel yönelimdir

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kadınlara, toplumsal muhalefetin çeşitli kesimlerine ve diğer azınlık gruplarına yönelik saldırgan üslubundan LGBTİ’ler de nasibini aldı.

Başbakan’ın “Dört dörtlük Aleviyim” açıklaması üzerine Twitter’da “Başbakandan ‘Dört dörtlük ibneyim. İbneliği sizden öğrenecek değilim’ açıklaması bekliyoruz” diye twit atan LGBTİ aktivisti Levent Pişkin hakkında yapmış olduğu suç duyurusu, 11 yıllık AKP hükümetinin LGBTİlere yönelik yok sayıcı ve dışlayıcı politikalarını bir kez daha ortaya çıkarmıştır.

AKP iktidarı boyunca hükümet sözcüleri ve hükümete yakın basın organları tarafından defalarca “hasta” ve “sapkın” ilan edilen, hedef gösterilen ve nefret cinayetlerine kurban giden LGBTİ’ler, yaşama, çalışma, barınma, sağlık ve eğitim gibi en temel haklarından mahrum bırakıldılar. AKP, bütün bu temel haklar alanında LGBTİ’lere yönelik hiçbir adım atmadığı gibi, LGBTİ hareketinin yıllardır verdiği anayasal eşitlik mücadelesi de hükümet tarafından görmezden gelindi. Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda tartışılan eşitlik maddesinde “cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği” ibareleri konusunda “uzlaşılamayan son madde olsa dahi taviz vermeyeceklerini” açıklayan AKP’li komisyon üyeleri, hükümetin LGBTİ’leri eşit yurttaşlar olarak kabul etmediğini bir kez daha gözler önüne sermişlerdir.

LGBTİ’leri eşit yurttaşlar olarak kabul etmemek ve aşağılamak hatalı bir biçimde ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmişken, bir LGBTİ aktivistinin LGBTİ’lerin hükümet tarafından yok sayılmasını ve aşağılanmasını 140 karakterde eleştirmesinin Başbakan’a hakaret olduğu iddia edilmektedir. Demokratik toplumlarda ifade özgürlüğünün sınırları Başbakana hakaretle değil, toplumda güçsüz olan kesimlere yönelik nefret ve düşmanlık içeren söylemlerin kısıtlanması ile çizilir.

Eşcinsellik ya da “ibnelik” ne bir hastalık, ne bir günah ne de bir hakarettir. Eşcinsellik, tıpkı heteroseksüellik gibi bir varoluştur. LGBTİ hakları mücadelesi de bir insan hakları mücadelesidir. Başbakan’ın “ibne” kelimesini bir hakaret olarak algılaması, varoluşları yok sayılan, yaşam hakları ellerinden alınan LGBTİleri bir kez daha görmezden gelmesi, bunu yaparken de LGBTİ aktivisti bir arkadaşımızı hedef alması, bizler için kabul edilemez.

Biz aşağıda imzası bulunan LGBTİ dernek ve oluşumları olarak, Levent Pişkin’e açılan davanın hepimize açılmış olduğunu ve bu davada doğrudan taraf olduğumuzu Başbakan’a bildiriyoruz.

Antalya Pembe Caretta LGBT

Ayı Sözlük

Bağımsız LGBTİ Aktivistleri

Gökkuşağının Kızılı

Hevi LGBTİ İnisiyatifi

İstanbul LGBTT

İ.Ü. Radar

Kaos Gey-Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği

Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği

Lambdaistanbul LGBTİ

LİSTAG

Madi Mar (Marmara Üniversitesi Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtı Öğrenci Topluluğu)

Morel Eskişehir

Queer Adana LGBTI Inisiyatifi

Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği

Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği

Trans Blok

Trans Danışma Merkezi (T-DER)

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.