logo

Bir garip Body…

21 Eylül tarihinde sergilenmeye başlayan The Human Body Exhibition’ı uzun bir süredir ziyaret etmek istiyordum. Ancak geçen hafta fırsat bulabildim. Bazı ayrıntılar dışında güzel bir sergi gitmekte fayda vardan ziyade güzel olur demek istiyorum. Nedenlerinin birazdan okuyacaksınız…

Nedir bu The Human Body Exhibition?

Dünya’nın dört bir yanını gezen, en son Polonya’nın Krakow ve Gdansk şehirlerinde insan vücudunun inceliklerini kadavralarla ve özel işlemlerden geçirilmiş insan organlarıyla gözler önüne seren güzel bir sergi. İzmirdeki ayağı 21 Eylül tarihinde başladı, 1 Aralığa kadar devam edecek olan sergiyi gezmek isteyen meraklılar sergiyi İzmir Fuar Alanı, Atlas Pavyon No:5’de görebilir.İnsan vücudunun detaylarına ilgi duyanlar için son günler, üstelik sorularınızı sorabileceğiniz tıp öğrencileri de size sergi boyunca eşlik ediyor.

Bu serginin özellikle Türkiye ayağında birkaç gariplik var. Bunlardan ilki serginin ücreti, topluma insan bedenini gösterip onları hayran bırakacaklarını iddaa eden bu sergiyi gezmek için hafta içi günler yetişkinlerin 25 lira, öğrencilerin 18 lira, hafta sonu günler için ise yetişkinlerin 30 lira öğrencilerin ise 20 lira ödemesi gerekiyor. Yani bu sergi bu ücretlerle Türkiye’de sadece alım gücü yüksek bir kesime hitap ediyor. Serginin internet sitesinde 200’den fazla vücut örneğine şahit olacağınız yazılmış. Gerçekten tatmin edici ve heyecanlandırıcı bir rakam olsa da bu rakam tam vücut olarak sergilenen kadavralardan bashetmiyor, onların sayısı 5i 6ı geçmiyor. Tam bu noktada serginin bir diğer garip özelliğinden bahsetmek istiyorum ki bu benim en garip bulduğum oldu. Sergi boyunca üreme organları bölümüne gelene kadar kadının tam vücut kadavrasını görme şansınız olmuyor. Bu da insana ister istemez eğitim amaçlı olan bu sergide bile cinsiyetçilik mi yapılıyor? Sorusunu sorduruyor. Sergi boyunca yetkili birisine rastlasaydım şu soruyu soracaktım, ‘ileri demokrasi’ Türkiye’sinin bir sonucu muydu bu? Sergideki bir gözlemim şuydu; herkes bütün bölümleri dikkatlice incelerken üreme organlarını üstün körü hızlıca geçiyordu. Yani aslında pekte kimse önemsemiyordu bu konuyu çünkü ayıptı! Bilmek istemiyorduk, öğretilmemişti de zaten.Demek istediğim, toplumumuzun kanayan yarası her yerde karşımıza çıkıyordu.

Bunları bilerek gitmeniz gereken bir sergi yani The Human Body Exhibition. Totalde beklenti yüksek tutulmadığı takdirde gayet tatmin edici şeylerle karşılaşacağınıza eminim. Gitmeyi düşünen herkese şimdiden iyi seyirler. Unutmayın son günleriniz, sergi 1 Aralıkta sona eriyor bir sonra ki durağı ise henüz bilinmiyor.

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.