logo

Gönül birliği ile toparlanan yardımlar aş olup ihtiyaç sahibi sofralara ulaşıyor

Balçovalı kadınlar, başlattıkları sosyal sorumluluk projesi için mutfağa girdi. Gönül birliği ile toparlanan yardımlar aş olup ihtiyaç sahibi sofralara ulaşıyor.

Öncülüğünü Balçova Belediyesi kadın belediye meclis üyelerinin yaptığı sosyal sorumluluk projesi ile ihtiyaç sahibi ailelere haftanın iki günü sıcak yemek yardımı yapılıyor. İki ay önce başlatılan projenin başlangıcında bir araya gelen kadınlar evlerinde hazırladıkları yemekler ile kermesler hazırladı. Buradan elde ettiklerini biriktiren kadınlar, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya’dan pazaryerinde mutfak ve araç-gereç yardımı aldıktan sonra malzemeler alarak yemek yapmaya başladı.  

Tamamen gönüllülük esasına göre yürüyen proje sayesinde, her hafta ihtiyaç sahibi 150 ailenin sofralarına ulaşılıyor. 

“Bu anaların eli öpülür”

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda bir dizi açılış yapmak üzere İzmir’e gelerek Balçova Aşevi’ni ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, kadınlardan proje ile bilgi aldı. Projenin muazzam olduğunu ifade eden Günaydın “Bir belediye başkanı bana milyon dolarlık yatırımlarını gösterseydi, kadınlarımızın bu küçücük mutfakta yaptıkları hizmet kadar etkilenmezdim. Bu ülkede çok ciddi bir geçim sıkıntısı var. Biz yoksulun, darda olanın her zaman yanında olacağız. Bir anne şefkati ile çalışan kadınlarımızın elleri öpülür” diye konuştu.

“Paylaşmak kutsaldır”

Projeye lojistik destek veren Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya ilçede imece kültürünü her alanda hayata geçirmeye çalıştıklarını ifade ederek “Bu projeyi hazırlayan ve uygulayan kadınlarımız çok kutsal bir işe imza atıyorlar. İnsanlara kamunun çok büyük katkısı gücü olmadan da birşeyler yapılacağını gösterdiler. Hepsini kutluyorum” dedi.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.