logo

29 Ekim 2013

Balçova’da Cumhuriyet Paneli Gerçekleşti

İzmir Balçova Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri nedeniyle İzmir Ekonomi Üniversitesi Açık Hava Gösteri Merkezi’nde düzenlediği “Cumhuriyeti Anlamak” başlıklı panele CHP  yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın ve Gazeteci-Yazar Uğur Dündar ile Ümit Zileli konuşmacı olarak katıldı.

Panel, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Tuncel Kurtiz’in Grup Yorum’un 25 yıl konserinde seslendirdiği, sözleri Ümit İlter’e ait olan “Geçit Yok” şiiri ile başladı. Ardından “Andımız” okunarak panelin açılış konuşmasını yapmak üzere Balçova Belediyesi Başkanı Mehmet Ali Çalkaya söz aldı.

‘’Cumhuriyet Devrimi’ni yapanlar O’nu gençlere ve kadınlara emanet etmişti.’’çalkaya

Panelin açılış konuşmasında Çalkaya; ‘’İnsanlar var olduğu sürece, yaşadığı sürece devrimlerin mücadelesi sürecek. Biz yıllardır Cumhuriyeti koruma görevini hep başkalarına bıraktık. Aslında Cumhuriyet Devrimi’ni yapanlar O’nu gençlere ve kadınlara emanet etmişti. Bizler bu görevimizi yıllarca tam olarak yerine getiremedik. Ama şimdi bu güzel hava da yapacak birçok şey varken bizler burada Cumhuriyetimize sahıp çıkmaya, O’nu bırakmayacağımızı haykırmak için geldik. Artık son noktadayız. Bu görev bir başkasının değil bizim görevimizdir arkadaşlar. Başta bu ülkenin kadınları olmak üzere bizler Cumhuriyetimizi korumaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

zileli

Panelin ilk konuşmacısı CHP  yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, Tekel’in AKP tarafından peşkeş çekildiğini belirterek;’Bugün 90’ıncı yılında cumhuriyeti anlamak istiyorsak toprak reformuna karşı çıkanlara, koy enstitülerinde kız erkek birlikte yatıyor komünist yuvası diyenleri unutmamalıyız. Onlar 63 yıl sonra Gezi’de çadırlarda neler yapıyorlar belli değil diyecek kadar alçaklaşmışlardır. Türkiye, ikili mücadelenin yüzyıllardır sahne aldığı bir memlekettir. Gericiler ve torunları devam ediyor biz de devam edeceğiz, hiç kimsenin şüphesi olmasın’’ diye konuştu.

’Mustafa Kemal Atatürk’ten Ethem’e, Denizlere kadar hepsi için;  Onlar onlar dövüşerek öldüler; güneşe gömüldüler.”

Beşiktaş taraftar grubu Çarşı’nın sözleriyle hükümete ve emniyet güçlerine yüklenen Günaydın, ‘’Bugün Ankara’da Ethem Sarısülük’ün duruşması vardı. Ethem’i, Ali İsmail Korkmaz’ı ve  arkadaşlarını saygıyla anıyorum.  Ethem’i 2 metreden ateş ederek katleden polis daha doğrusu iktidarın maşası terfi ettirildi. O Şanlıurfa’da uzaktan duruşmayı izliyor. İktidarın adamları, Ethem’in arkadaşlarını Ankara Kızılay’da yeniden gaza boğuyorlar. Ben çarşını söylediği gibi söylüyorum; elbette bir gün ‘copunuzu bırakacaksınız, kaskınızı atacaksınız’ işte o zaman biz sizi yakalayacağız bunu unutmayın’’ şeklinde konuştu. Gökhan Günaydın sözlerini Nazım Hikmet’in dizeleriyle bitirdi; ‘’Mustafa Kemal Atatürk’ten Ethem’e, Denizlere kadar hepsi için;  Onlar onlar dövüşerek öldüler; güneşe gömüldüler. Vaktimiz yok onların matemini tutmaya! Akın var akın, güneşe akın, Güneşi zapt edeceğiz Güneşin zaptı yakın!’’  

“Ülkeyi kardeş kavgasına sürükleyenler elbette bir gün bağımsız yargıçların önünde hesap verecekler”

balcovapanel55Gökhan Günaydın’ın ardından söz alan Zileli sözlerine Atilla İlhan’ın “Bizim hain kotamız zaman zaman yükselir” sözleriyle başlayarak; “Atilla İlhan bunu söylerdi ama başka bir şey daha eklerdi; ‘Hain Kotası vardır ama bir dip dalgası da vardır’ derdi. Gerçekten gelen bir şey vardı. Ben de buna inandım. Gerçekten gelen bir şey vardı. Bu gelen devrimcilerin cumhuriyetçilerin ayak sesleriydi. Bu gezi olayları ile ortaya çıktı. Ancak şunu da göz ardı etmemeliyiz. Bizler Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafından yokluktan var edilerek kurulan Cumhuriyet gibi muazzam bir mirasa ne kadar özen gösterdik. Bizlerin büyük bir bölümü bu mirasın üstünde mışıl mışıl uyuduk. Ancak mücadelenin hiçbir zaman bırakılmaması gerekiyor. Ülkeyi kardeş kavgasına sürükleyenler elbette bir gün bağımsız yargıçların önünde hesap verecekler” diye konuştu.

“Hükümetin medya üstünde baskısı var.”

ugurHükümetin özellikle medya üzerinde büyük bir baskı kurduğunu vurgulayan Gazeteci-Yazar Uğur Dündar ise Cumhuriyet Dönemi’nde çok erdemli, meziyetli başbakanların görev aldığını belirterek Merhum Başbakan Bülent Ecevit ile başından geçen bir olayı anlattı. Günümüzde ise devleti yönetenlerin çok değiştiğini vurgulayan Dündar “Bugün başbakan ne kadar çok gazetecinin kalemini kırarsa, ne kadar çok gazeteciyi işten attırırsa hatta ve hatta savcılara talimat vererek ne kadar çok gazeteciyi demir parmaklıkların arkasına attırırsa o kadar mutlu oluyor. Ama bağımsız basın kuruluşları çok önemlidir. Bağımsız basın olayı olmasaydı bizler, sizler gezi olaylarını bile öğrenemeyecektik” diye konuştu.

Konuşmaların ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven ve Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya konuşmacılara plaket takdim etti.

 

Çağrı ÖNER

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.