logo

ODTÜ bileşenlerinden ortak açıklama

ODTÜ Mezunlar Derneği, ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği ve ODTÜ öğrencileri ODTÜ’de yaşanan gece baskınında yapılan ağaç katliamına karşı ortak açıklama yaptı

18 Ekim Cuma gecesi, Melih Gökçek, sopayla kuşandırdığı paralı askerleri ve çevik kuvvet ordusuyla girdi ODTÜ ormanına. Rektörlüğün itiraz edeceğini belirtmesine rağmen bir gece ansızın hırsız gibi araziye giren Gökçek’ in iş makineleri, taşıyacaklarını iddia ettikleri ağaçları bir bir yok ettiler. Bir gecede tüm işi bitirmek uğruna, binlerce ağaç katledildi. Tepki gösteren öğrenciler, mahalleli ve mezunlara polis şiddetiyle cevap verdiler. Bunlar da yetmezmiş gibi, eli sopalı paralı askerler Mezunlar Derneği üyelerine küfürler, tehdit ve taşla saldırdı.

Uzun zamandır yasadışı bir şekilde devam etmekte olan bu yol inşaatına karşı olduğumuz bilinmekle beraber, dün gece yaşanan bu ağaç katliamı ayrıca kabul edilemez bir durumdur. ODTÜ tarihinin ve geleneğinin ayrılmaz bir parçası olan orman; öğrencilerin, çalışanların ve akademisyenlerin emeği ile var olmuş, Ankara halkına armağan edilmiştir. Dün yaşanan ağaç katliamı yalnızca ODTÜ’ye değil, tüm
Ankara halkının değerlerine yapılan bir saldırıdır. Halkın görüşlerine değer vermeyen Büyükşehir Belediyesi, halkın değerlerini de umursamadığını bir kez daha göstermiştir.

Tüm bu saldırılara rağmen, ODTÜ bileşenleri olarak, bozkırı yeşertmeyi bildiğimiz gibi katledilen bu alanları da yeniden halka kazandırmak adına çalışmayı bir an bile kesmeyeceğiz. Gerekirse her bir fidanı yeniden ellerimizle dikeceğiz, Gökçek her söktüğünde, daha fazlasını yeniden Ankara halkına kazandıracağız.

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.