logo

İslam Üniversitesi Rektörü: “Gezi’yi dinsizler, sarhoşlar ve faizciler tertipledi”

Hollanda’da bulunan Rotterdam İslam Üniversitesi’nin Rektörü Ahmet Akgündüz, Gezi Direnişi hakkında, “Gezi’yi dinsizler, sarhoşlar ve faizciler tertipliyor” dedi. Rektör Akgündüz’ün  sözleri Hollanda Parlamentosu tarafından tepkiyle karşılandı

Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Ahmet Akgündüz’ün Gezi Direnişi ve Aleviler hakkında yaptığı ırkçı açıklamalar Hollanda’da tepkiyle karşılandı. Hollanda Parlamentosu’nda geçen nisan ayında “imam yetiştirmesi” amacıyla denklik verilen üniversitenin kapatılması istendi.  Başbakan Yardımcısı Lodewijk Ascher de Rotterdam İslam Üniversitesi’nden konuyla ilgili açıklama istedi.

Rektör Akgündüz’ün kendi adını taşıyan web sitesinden yaptığı açıklama ve yorumları Hollanda gazetesi NRC tarafından haber yapıldı. Akgündüz, sitesinde yer alan makalede Gezi Direnişi hakkında, “Gezi Parkı olayları, ikinci bir 31 Mart olayıdır. Orada hedef Sultan Abdülhamid Han’ı iktidardan indirmek ve Osmanlı devletini dağıtmak idi ve irticacılar çıkardı diye birinci Halk Partisi olan İttihat ve Terakki tarafından gerekçelendi. Bu ise dinsizler, PKK’liler, sarhoşlar, faizciler ve CHP zihniyeti tarafından tertipleniyor. Yani dinsiz bir 31 Mart Olayı’dır” dedi.

Rektör Akgündüz, Gezi Direnişi ve Haziran İsyanı’nda yer alanları da “Cami düşmanı mimarlar, komünist sendika liderleri, Müslümanları katleden Esadçılar, Alevilikten nasibi olmayan ve o adı kullanan dinsizler. Yani kısaca Avrupai hayat yaşayan ailelerin çocukları, Ermeniler gibi Türk ve Müslüman olmayan aile çocukları” olarak tanımladı.

“Alevi ile evlenilmez, kestiği yenmez” diyen Akgündüz, cemevlerinin “ibadethane olmadığını” da savunuyor. Akgündüz, 12 Eylül Referandumu öncesinde yazdığı bir yazıda da ‘hayır’ diyenleri dinsiz, bölücü olarak tanımlamıştı.

Rotterdam İslam Üniversitesi:”nefret söylemi değil, düşünce özgürlüğü”
Rotterdam İslam Üniversitesi ise konu üzerine yaptığı açıklamada Akgündüz’ü, “düşünce özgürlüğüne dayanarak İslami birikimi ve akademik konular hakkında kendi görüşlerini dile getirdiği, nefret söyleminde bulunmadığı” sözleriyle savundu. Ayrıca Hollanda Alevi Dernekleri Federasyonu (Hak-Der), Lahey’de düzenlediği gösteride Akgündüz’ü protesto etti.

Başbakan Yardımcısı: “yenilir yutulur değil”

Konuyla ilgili olarak parlamentoya sunulan önergelerde Akgündüz’ün, Gezi Direnişi hakkında nefret söylemlerinin yanı sıra kadına şiddet konusunda “bir erkek karısını dövebilir” dediği ve “recmi İslamın içinde geçerli bir ceza” olarak açıkladığı dile getirildi. Başbakan Yardımcısı Lodewijk Ascher de, Akgündüz’ün basına yansıyan görüşlerinin “yenilir yutulur” olmadığını söyledi.

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.