logo

“Devlet kadınların yanındaymış. Bakan Fatma Şahin öyle diyor”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi Elife Kaya’nın kaleme aldığı yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.
Devlet kadınların yanındaymış. Bakan Fatma Şahin öyle diyor
Tabi ki haklılık payı var. Kadınlara tümüyle işe yaramasa da bir takım haklar verildi. Koruma yasası, yerlerini neredeyse herkesin, en önemlisi tehdit eden kişilerin hiç zorlanmadan öğrendikleri kadın konuk evleri, komik maddi destek.  Şiddet gören kadınların istihdamı ile ilgili konuya girmeye gerek yok, çünkü bu konuda yapılan hiçbir şey yok. Koruma altına alınan birçok kadın katlediliyor.  Eğer tehdit eden kişi kadını öldürmeye karar vermişse mutlaka bir şekilde öldürülüyor. Yok, öldürmek kararında değil de sadece şiddet uygulama kararında ise koruma almış olduğundan öldürülmedi deniyor. Yani öldürülme olayı koruma kanuna değil, şiddet uygulayanın kararına bağlı. Çünkü yüzlerce örnek var koruma altında katledilen kadına dair. Yani koruma kanunu fiyasko. Fatma Şahin de bunu kabul ediyor ve yetersiz diyor. Beyoğlu karakolunun 100-150 metre yakınında, 27 kez bıçaklanarak öldürülen kadın en son ve en net örneklerden birisi.
Sürekli Fatma Şahin gazetelere, medyaya kızıyor manşet yapmayın, hatta haber yapmayın diye. Bu haberler yüzünden sanki çok kadın cinayeti oluyormuş gibi gösterildiğini söylüyor. Şimdi soruyorum sayın bakana. Günde üç beş katledilen kadın sayısı neden gözüne azmış gibi gözüküyor. Kadından sorumlu ise bir tek kadın bile olsa onun sorumluluğuna girmiyor mu?
Bu kadınların; kadın olarak, insan olarak, anne olarak, evlat olarak değeri mi yok? Fatma Şahin için pek önemleri yok anlaşılan, böyle acı bir olayı,  bu kadar önemsiz bulduğuna göre. Ama biz biliyoruz  ki bu kadınların hepsi, ailesi,  tüm sevdikleri için çok çok önemli ve kıymetliler, katledilişleri ile bıraktıkları yer hiç doldurulmuyor, acıları hiç dinmiyor. Fatma Şahin biraz da tepeden değil, onların yerinden, ailelerinin yüreğinden hissetse, onların gözünden baksa çok farklı görecek. Bas bas bağıracak: Meclise, başbakana, cumhurbaşkanına seslenecek. Yapabileceğimiz çok şey var, tüm yetkiler elimizde diyecek. Kadınlarımız, kızlarımız, analarımız katledilmesin, çocuklar anasız, ana babalar evlatsız kalmasın diyecek. Benim kadınlarım, analarım her gün katlediliyor diyecek. Uykuları kaçacak, yüreğinin içi acıyacak. Ben buraya milletime hizmet etmek için, kadınların sorunlarıyla ilgilenmek için milletvekili, kadın ve aileden sorumlu bakan oldum diyecek. Aldığım Milletin vergisinden, hatta kadınların da vergisinden aldığım maaşı hak etmeliyim diyecek. Bunu helal ettirmeliyim diyecek. Kadınlar için, benden bu kadar şeklinde davranmayacak. Sonuna kadar mücadele edecek, bir tek kadının bile şiddet görmediği, bir tek kadının katledilmediği güne kadar. Medyaya susun demeyecek, bizden bu kadar demeyecek. Medyayı susturabilirsiniz, hiç haber yaptırmayabilirsiniz, peki vicdanınız nasıl kandıracaksınız? Bu kadınların ailesi hesap sorduğunda onlara ne cevap vereceksiniz? Yasalar da bir şekilde geçiştiriliyor. En önemlisi Allaha ne diyeceksiniz. Allah hükümetin politikası bu idi ben de bu yüzden ses çıkarmadım, olanları kapatmaya çalıştım derseniz sizi affedecek mi? Allah hesap sormaz mı? Ölen şiddet gören bu kadınların ve tüm yakınlarının vebalini üstlenmiyor musunuz? Görevinizi bildiğiniz halde yerine getirmeyip hatta kapatmaya çalıştığınız için hesap vermeyecek misiniz?

Bu devletin gerekli yerlere, gerektiği gibi harcanması halinde tüm insanına, tüm kadına yetecek kadar parası ve gücü var.  Yeter ki bütçe planlaması yapılırken, insanların refah ve huzuru düşünülsün. Harcama buna göre yapılsın.  Birçok şiddetin önüne geçilir. Ekonomik sıkıntılar şiddeti artırıyor. Kadınları çıkmazda bırakıyor.  Sadece 15 aylık bir süre içinde ABD’den 8,50 milyon dolarlık gaz bombası, plastik mermi ve bunları ateşlemeye yarayan silahlar alındı. Bunun gibi daha neler var. Tüm şiddet gören kadınlar da gerçek anlamda sadece bu paralarla bile korunabilir. Böylece milletin parası millet için harcanmış olur. Her gün de kadınlar vahşice katledilmez.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu
Elife Kaya

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.