logo

İEU Akademik yapısını değiştirdi

İzmir Ekonomi Üniversitesi, geleceğin iş dünyasına adım atan gençleri, yeni vizyonuyla karşılayacağını söylüyor. 2 Eylül’de başlayacak yeni kayıt dönemiyle birlikte öğrenciler, yaşamlarını şekillendirecekleri üniversite eğitiminde öğretim üyeleriyle daha sık bir araya gelecek ve entelektüel bilgi birikimlerine yön vereceği vurgulandı.

2761_2Klasik eğitimde yer alan ve konsantrasyon kaybına neden olan blok 3 saatlik ders uygulamasının yer almadığı sistemde öğrenciler, ders sürelerini ve materyallerini en etkin şekilde kullanacak. Çağdaş, sürekli güncellenen ve gelecek dönemlerin gereksinimlerini dikkate alarak hazırlanan ders içerikleriyle dikkat çeken İEÜ’de, öğrenciler eğitimlerinde ‘değişmeyen tek şey değişimdir’ anlayışını yaşayarak öğreneceği iddia edildi.

İş dünyasına hazırlanan gençlerin, sadece ders notları ve kitap içerikleriyle rekabetçi bir şekilde yetişmelerinin mümkün olmadığına dikkat çeken İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tunçdan Baltacıoğlu, “Artık içinde bulunduğumuz ‘internet çağı’ bilgilerin önemli bir kısmını kolayca erişilebilir kılıyor. Bu durumda, kişinin bilgiyi doğru şekilde kullanma konusundaki yetkinliği ön plana çıkıyor. Üniversitemiz öğretim kadrosu, öğrencilerle önemli bir zaman dilimini paylaşacaklar. Projeler, uygulamalar, gerçek hayattan örnekler, vaka çalışmaları aracılığı ile onlara bu yetkinliklerini geliştirecek yol gösterici ders içeriği hazırlandı” dedi.

Bu kapsamda derslerin öğrencilerle öğretim üyelerini haftada iki gün bir araya getirecek şekilde tasarlandığını, klasik eğitimde yer alan 3 saatlik blok ders sisteminin olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Baltacıoğlu, interaktif ve katılımcı eğitim modeli ortaya koyduklarını ifade etti. Rektör Prof. Dr. Baltacıoğlu, öğrencilerin kendilerine en uygun, kişiselleştirilmiş yöntemlerle mesleklerini öğrenmelerini sağlayacaklarını bildirdi. Üniversite eğitiminin temel amacının öğrencilerin okuduğu bölümlerle ilgili mesleki becerilerini kazandırmak olduğunu kaydeden Prof. Dr. Baltacıoğlu, İEÜ’de eğitim programlarının çağdaş, sürekli güncellenen ve gelecek dönemlerin gereksinimlerini dikkate alacak şekilde tasarlandığına işaret etti. Prof. Dr. Baltacıoğlu, “Mezunlarımız, alanlarında donanımlı, kendilerine güvenen ve rekabetçi bir birikimle hayata atılmaktalar. Ders notlarındaki ve kitaplardaki içeriğin tek başına iş hayatının tüm detaylarını kapsaması ya da başarılı bir kariyeri garantilemesi elbette mümkün değil. Öğrencilerimizin entellektüel birikimleri de oldukça önem kazanıyor.  Kişinin hayata bakış açısı, hayattan, işinden, çevresinden aldığı keyif, özel hayatını olduğu kadar iş hayatındaki başarısını da doğrudan etkiliyor. Öğrencilerimizin kişisel gelişimlerine katkıda bulunacak sanat, beşeri bilimler, doğa ve yaşam bilimleri, sosyal bilimler gibi alanlarda geniş bir seçmeli ders içeriği hazırlanmıştır. Öğrencilerimize çevresini, dünyayı, etrafında olup biten gelişmeleri yorumlayabileceği kazanımlar sunuyoruz. 2 Eylül’den itibaren kayıtlarını yaptıracak öğrencilerimiz, yenilenen akademik eğitim programımızla yeni bir hayata adım atacaklar.”

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.