logo

Kamerasız öğrenci yurdu kalmayacak

YURTKUR’a bağlı öğrenci yurtlarına yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla ilgili basın toplantısına katılan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, ikinci öğrenimden harçların kaldırılmasının söz konusu olmadığını söyledi. Bakan Kılıç, yurtlardaki kameralar ve internet kısıtlamalarıyla ilgili sorular karşısında zorlandı.

kamera_yurt_ic

Açıklamaların ardından soruları yanıtlayan Kılıç, bir gazetecinin ikinci öğrenim öğrencilerinin ödemelerine ilişkin sorusu üzerine ikinci öğretimin masrafının çok olduğunu öne sürdü. “Harçları geçen yıl kaldırdık ama ikinci öğrenim ücreti harç değil dolayısıyla ikinci öğrenim ücreti bundan muaf tutuldu. İkinci öğrenim ücretlerine devam edilecek” diyen Kılıç, harç kredisi üzerinde çalışabileceklerini söyledi. Bakan bunu da şarta bağladı: “Eğer yoğun bir talep gelirse.”

Yurtlarda öğrencilerin internet kullanımında sosyal medya başta olmak üzere kısıtlamaya gidilip gidilmeyeceği yönündeki soru üzerine de Kılıç, yurtlardaki talepleri ve sorunları sosyal medya üzerinden kendilerine ulaşan öğrencilerden öğrendiklerini belirtti.

İNTERNET KISITLAMASI
Kılıç, sosyal medyanın kısıtlanmasının değil önünü açmanın öncelikli hedef olması gerektiğini söyledi. Herhangi bir filtreleme olup olmayacağı sorusunu yanıtlayan Kılıç, öğrencilerin internete dersleri, araştırmaları için ihtiyaç duyduklarını ifade ederek, “amaçları doğrultusunda kullanıldığı sürece bir kısıtlama mevzu bahis olmayacaktır ama kendisine sınırsız paket arzu ederse elbette ki cebinden parasını ödeyerek dilediği pakete, dilediği sınırsızlık içerisinde erişme hak ve imkanına sahiptir” diye konuştu.

Yurtlara yerleştirilecek kamera sistemlerine ilişkin soru üzerine de Kılıç, kameraların oda ve koridorlarda değil dış mekanlarda olacağını vurguladı.
Konunun bu şekliyle haber olmasının kamuoyunu yanılttığını savunan Kılıç, yurtların büyük bölümünde bu sistemin olduğunu, kalanlar için de çalışmaların yapılacağını kaydetti. Kılıç, bu sistemin yurtlardan bağımsız şekilde çevrelerinde gerçekleşen olayların aydınlatılmasında da kullanıldığını söyleyerek kameraları meşrulaştırmaya çalıştı.

logo-kizil

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.