logo

31 Ağustos 2013

Emperyalist saldırıya karşı emekçiler sokakta

Emperyalist güçlerin Suriye’ye fiili müdahaleye hazırlandığı süreçte İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin ve Antep’te emekçiler 30 Ağustos günü, ” Ülkemizde, Ortadoğu’da ve dünyada savaşa hayır” demek için sokaktaydı.

Ankara

ankarasavas30agustos

DİSK, KESK, TTB ve TMMOB Ankara yerel temsilcilikleri 30 Ağustos’ta ABD Büyükelçiliği önünde eylem yaptı. Saat 17.00’da Kızılay’da İnsan Hakları Anıtı önünde buluşan 4 örgüte ait yönetici ve üyeler, kendileriyle birlikte hareket eden Ankara Emek ve Demokrasi güçleriyle açtıkları “Suriye’ye emperyalist saldırıya hayır” pankartı arkasında ABD Büyükelçiliğine yürüdü. Konur Sokak’tan Meşrutiyet Caddesi’ne, Meşrutiyet Caddesi’nden Akay Caddesi’ne, oradan da Tunus Caddesi’ne geçilerek ABD Büyükelçiliği’nin karşısına varıldı. ABD Büyükelçiliği karşısında yapılan eylemde ortak basın açıklamasını KESK Basın Yayın Sekreteri Baki Çınar okudu.

İstanbul

istanbul30agustos

TMMOB, DİSK, KESK ve TTB İstanbul bileşenleri, Suriye’ye olası müdahaleye karşı Galatasaray Lisesi önünde buluştu.  Yüzlerce kişinin destek verdiği eylemde, “Suriye’ye emperyalist müdahaleye hayır” pankartı ile “Savaş değil barış istiyoruz”, “ABD elini Ortadoğu’dan çek” dövizleri açıldı.

Polis İstiklal Caddesi üzerinde konuşlanırken, grup adına ortak açıklamayı KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mehmet Aydoğan yaptı. ABD’nin bölgedeki işbirlikçi devletler üzerinden Suriye’ye askeri müdahale hazırlığı içinde olduğuna dikkat çeken Aydoğan, “Suriye’yi yeniden dizayn etmek adına iki yıldır kanlı bir iç savaşı örgütleyen ABD emperyalizmi şimdi de kimyasal silah kullanımını gerekçe göstererek bu ülkeye yönelik doğrudan askeri müdahalenin planlarını yapmakta” dedi.

Aydoğan, AKP’nin Suriye’ye yönelik tavrını, “AKP iktidarı, Suriye’nin kaderinin Suriye halklarının elinden alınmaya çalışıldığı bu iki yıl içinde Suriye’de etnik mezhepsel çatışmaları sürdüren silahlı çeteleri desteklemekten, kardeş halklarla savaşı ve düşmanlığı körüklemekten geri durmamıştır” sözleriyle eleştirdi. Müdahale konusunda hiçbir koalisyonun meşru olmadığını söyleyen Aydoğan, emperyalist güçlere karşı mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı.

İzmir

izmir30agustos

Suriye’de askeri müdahaleye ve savaşa hayır demek için İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri 30 Ağustos Cuma günü saat 19.00’da Eski Sümerbank önünden İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne süren kısa bir yürüyüş sonrası bir basın açıklaması yaptı. Yürüyüş boyunca “Faşizme karşı omuz omuza”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Katil ABD işbirlikçi AKP” sloganları atıldı. Yürüyüş sonrası basın açıklamasını KESK Dönem Sözcüsü Abdullah Tunalı yaptı. Emperyalist savaşlara karşı meydanlarda olarak barışın sesi olduklarını ve barışı istemeye devam edeceklerini belirterek “Suriye halklarının geleceğini ellerinden alan ve yaşadığımız toprakları ABD emperyalizminin kirli üssü haline getirenlere yanıtımız her zaman eşit, özgür, demokratik ve bağımsız bir ülke mücadelemizi yükseltmek olacaktır” dedi.

Müdahaleyi haklı kılacak hiçbir gerekçenin meşru olmadığına dikkat çeken Tunalı, “Birleşmiş Millet dahil hiçbir örgütün işaret ettiği gerekçe emperyalist savaşı meşru kılmaz” dedi. Emperyalist savaşın bir parçası olmamak için herkesi bu mücadeleye çağıran Tunalı, “Gelin hep birlikte sesimizi yükseltelim” diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

 Mersin
Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, Suriye’ye emperyalist müdahaleye karşı bir basın açıklaması düzenledi. Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelen platform adına basın açıklamasını KESK Dönem sözcüsü İmam Özdemir okudu. Özdemir, “Suriye’yi iki yıldır harap eden müdahalenin bugün emperyalist bir savaşa dönüştürülmek istenmesinin ardındaki tek gerçek emperyalizmin daha fazla güç hırsıdır” dedi.

Antep

antep30agustos1

Antep’te DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, Suriye’ye müdahale girişimlerine ilişkin Yeşilsu Parkı’nda ortak basın açıklaması gerçekleştirdi.  DİSK Antep Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, Suriye’de kullanılan kimyasal silahların savaş gerekçesi olarak kullanılmaya çalışıldığını söyledi. Bu gerekçeyi büyük politik güçlerin kendilerinin yarattığına işaret eden Güdücü, Suriye’de iki yıldır devam eden iç savaşın uluslararası bir savaş haline getirilmek istenmesinin nedeninin büyük devletlerin hırsı olduğuna dikkat çekti.

Sendika.Org

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.