logo

29 Ağustos 2013

Demokrasi ve Barış Platformu, 1 Eylül’de Kadıköy’de

Demokrasi ve Barış Platformu, 28 Ağustos’ta yaptığı ortak  basın açıklamasında, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü İstanbul Kadıköy’de kutlayacaklarını açıkladı

1eylulacıklama

Çeşitli sendika, meslek odası, demokratik kitle örgütü ve siyasi partilerin oluşturduğu Demokrasi ve Barış Platformu, TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde ortak bir açıklama yaparak 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü İstanbul Kadıköy’de kutlayacaklarını açıkladı.

Basın açıklamasına katılan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, “Emek, savaşı durdurmalıdır çünkü savaşlarda biz ölürüz. Emek savaşı durdurmalıdır çünkü savaşlar emekçileri etnik ve mezhepsel olarak böler ve sermaye iktidarını kolaylaştırır. Emek savaşı durdurmalıdır çünkü savaşlarda her zaman patronlar ve tüccarlar kazanır ve savaş ortamı emekçilerin üzerindeki baskıyı artırmak için fırsat olarak kullanılır” dedi.

Çerkezoğlu’nun konuşmasının ardından Gencay Gürsoy, ortak basın açıklamasını okudu. Gürsoy, Türkiye’de yaşayan halkların barışı, kardeşçe ve özgürce yaşamayı hayal ettiğini belirterek, “1 Eylül, bu hayali alanlarda hep birlikte ve daha yüksek sesle dile getireceğimiz gündür” dedi.

“Bizler barışı halklarımızın getireceğine inanıyoruz ve barış,kardeşlik, dayanışma için tüm halklarımızı Kadıköy Meydanı’na davet ediyoruz” diyen Gürsoy, meydanları onurlu bir barış için, demokratik bir dönüşüm için bir kez daha doldurma çağrısında bulundu.

Gürsoy açıklamanın devamında, “Adı Barış olan halkların hayalini gerçek kılmak için 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, saat 15.00’da Kadıköy’de ‘Gezi’den Lice’ye Barış için Mücadeleye’ diyerek örgütlediğimiz mitingimizde buluşalım” dedi.

Gürsoy son olarak, 1 Eylül saat 13.00’da forumlararası çalışma grubunun düzenlediği, Üsküdar’dan Kartal’a, Sarıyer’den Bakırköy’e boğazın iki yakasında bayraksız, flamasız gerçekleştirilecek olan “Barış için elele” zincirine davet etti.

Sendika.Org

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.