logo

28 Ağustos 2013

İzmir’li Lise öğrencileri Almanya’nın başkenti Berlin’de bir protestoya imza attı

ZEUS SUNAĞI BERGAMA’NINDIR

Zeus

İzmir Özel Tevfik Fikret Lisesi ve Fen Lisesi öğrencileri Almanya’nın başkenti Berlin’de bir protestoya imza attı.

Tevfik Fikret Okulları Genel Müdürü Mehmet Ali Atakan, Lise ve Fen Lisesi Müdürü İhsan İnekçi, bir grup öğretmenin ve öğrencinin de katılımıyla Avrupa başkentlerine gezi düzenledi. Kültürel gezinin Berlin ayağında Tevfik Fikret öğrencileri Bergama’dan Almanya’ya götürülmüş olan Zeus Sunağının da bulunduğu Pergamon Müzesi’ni ziyaret etti.

Türkiye’den yurt dışına kaçırılan kültür değerlerleri hakkında öğrencilerinin ve kamuoyunun dikkatini konu üzerine çekmek amacıyla böyle bir etkinliği planladıklarını anlatan Lise ve Fen Lisesi Müdürü İhsan İnekçi, “Bu bir eğitim çalışmasıdır. Halikarnas Balıkçısı ile başlayan bu duyarlılık sürecinin devam etmesi için çaba gösteriyoruz” dedi.

Kültürel gezi kapsamında öğrencilere Zeus Sunağı ve yurt dışına götürülmesi ile ilgili bilgi verdiklerini ifade eden İnekçi, sonraki aşamada öğrencilerin, müzeyi ziyarette bulunan çok sayıda ziyaretçinin şaşkın bakışları arasında sunak basamaklarında “ZEUS TAPINAĞI BERGAMA’NINDIR” pankartı açarak tepki gösterdiklerini söyledi.

Her türlü kültür eserinin gerçek anlam ve değerini, ait oldukları topraklarda kazanacağının altını çizen İnekçi, “Bu etkinliğe katılan öğrencilerimizle gurur duyuyoruz. İnsanlığın yarattığı eserlerin, tarihsel ve toplumsal kökenlerinden koparılmasına karşı çıkmak insanlık görevidir. Ait olduğu ortamdan sökülerek götürülen Zeus Sunağı, yapıldığı ve binlerce yıl yaşadığı öz vatanına geri dönmeli” dedi.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.