logo

27 Ağustos 2013

Korumayan Polislere “görevi kötüye kullanmak” suçu ile 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

22 Mart 2012’de koruma altındayken polisin gözü önünde öldürülen Yadikar Batu’yu korumayan polislere, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı “görevi kötüye kullanmak”tan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.
kcdp_25.8.2013_9196f036-80fe-4475-af62-05d086a5670b

Başakşehir’deki bir restoranda bulaşıkçı olarak çalışan Yadikar Batu’ya (49) eşiyle çıkan tartışma sonucunda, 21 Ekim 2012’de Başakşehir İlçe Emniyet geçici koruma tahsis etti. Yadikar Batu, 30 Ekim 2012’de de Küçükçekmece 1’inci Aile Mahkemesi’ne başvurarak korunma talep etti. Mahkeme Batu’ya çağrılı koruma verilmesine ve N. Batu’nun 4 ay süreyle, ardından da 2 ay daha artırarak 6 ay süreyle evden uzaklaştırılmasına karar verdi. Bu sırada Yadikar Batu, eşine boşanma davası açtı.

22 Mart 2012’de Yadikar Batu, işten çıktıktan sonra eşi N. Batu ve oğlu eve gelince Yadikar Batu evinin kapısını açmayarak polisi arayıp, evden uzaklaştırma cezası bulunan eşinin kapıya dayandığını ihbar etmişti. Küçükçekmece İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli iki polis eve gitti. Yadikar Batu, birlikte olduğu E.T.’yi banyoya saklayıp polislere kapıyı açtı ancak oğlu ve eşi de eve girdi. Oğul Erdi Batu banyodaki E.T.’nin üzerine saldırmıştı.

Polisin yanında cinayet
N. Batu eline geçirdiği meyve bıçağıyla polislerin yanında Yadikar Batu’yu 3 kez yaraladı. N. Batu ve oğlu yine polislerin gözlerinin önünde kaçtı. Polisler N. Batu’yu kısa bir kovalamacanın ardından yakaladı. Yadikar Batu 30 dakika sonra gelen ambulansla hastaneye kaldırıldı. N. Batu kasten yaralama suçundan nöbetçi mahkemede tutuklanırken, Yadikar Batu 15 gün sonra hastanede hayatını kaybetti.

Yakın akraba değil kadın cinayeti
Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı N. Batu’ya “yakın akrabayı öldürmek suçundan” ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açtı. Koruması olan Yadikar Batu’yu polislerin gözü önünde öldüren N. Batu’ya kadın cinayeti işlemekten değil de yakın akrabayı öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi, kadın cinayeti gerçeklerinin üstünü kapatmaya çalışmanın bir sonucu oluyor.

Kadınlara adaletin sağlanması için kadın katillerine, kadın cinayeti suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi gerekiyor.

Korumayan polise ceza

Yadikar Batu’nun cinayetine müdahale etmeyen iki polis memuruyla ilgili dosya ise cinayet davasından ayrı tutuldu. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı iki polise “görevi kötüye kullanmak”tan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.