logo

Adana Emniyet Müdürlüğü öğrencilerin ailelerini arıyor

Öğrenci Kolektifler’in haberine göre 24 Agustos Cumartesi günü Adana Emniyet Müdürlüğü,  gezi eylemlerine katılan bir üniversite öğrencisinin ailesini arayıp “çocuğunuz teröristlerle birlikte, dikkat edin” uyarısı yaptı. 

Onlar örgüt üyesi, dikkat edin
Çukurova Üniversitesi’nde okuyan Berna Demircioğlu, ve annesinden alınan bilgilere göre, Adana Emniyet Müdürlüğü, anne Ufuk D.’yi bir kaç kez arayarak “kızınız Sıla ve Başak ile birlikte yaşıyor, onlarla arkadaşlık ediyor. Bu insanlar terörist,  bunlar örgüt üyesi, kızınıza dikkat edin” uyarısında bulunduktan sonra “sizinle görüşmek istiyoruz” diyerek öğrenci velisini görüşmek için Konya’dan Adana’ya çağırdı. 

Evlerine araba gönderdiler
Bugün görüşmek istediklerini söyleyen Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, haksız ve yargısız olarak zan altında bıraktıkları  Sıla Soyaslan, Başak Uzun ve Berna Demircioğlu’nun kaldıkları öğrenci evine sivil polis otosu gönderdi. Terörle Mücadele Şube memurları evin önüne geldikten sonra “biz geldik, bekliyoruz” dediler. Öğrenciler ve anne Ufuk D. sivil polis otosuyla Adana Emniyet Müdürlüğüne görüşmek için götürüldü. 

Terörist değil, üniversite öğrencisiyiz
Emniyet Müdürlüğü tarafından zan altında bırakılan Öğrenci Kolektifleri üyesi Sıla Soyaslan ve Başak Uzun polislere, “biz teröristsek neden dışardayız, üniversite öğrencilerini ne zamandan beri gelişi güzel terörist olarak ilan ediyorsunuz, yaptığınız hakaret ve iftiradır, kanun dışıdır. Biz madem teröristiz, buradayız hadi tutuklayın” dedi. 

Anne Ufuk D. ise “benim kızım kötü yola mı düşmüş, esrar mı içmiş, uyuşturucu mu kullanmış? Ben kendi gözlerimle gördüm, sizin zan altında bıraktığınız üniversite öğrencilerinin evinden geliyorum, terörist dediğiniz insanlar elini kolunu sallayarak karakola gelir mi?” dedi.

Biz aramadık, bir yanlışlık olmuş
Anayasaya göre reşit bireylerin bilgisi dışında ailelerin aranması yasadışı. Hiç bir kamu kurum ve kuruluşu bireyin bilgisi dışında aileye her hangi bir bilgilendirme ya da uyarma amaçlı iletişim kuramaz. Bu durumdan şikayetçi olan Berna Demircioğlu ve annesi Ufuk D. durumun takipçisi olacaklarını söyledi. Ancak bugün gittikleri Emniyet Müdürlüğü TEM şube komiseri kendilerine “bir yanlışlık olmuş, biz kimseyi aramadık, ne örgütü, ne teröristi, biz bir şey demedik, özür dileriz, şimdi arkadaşlar sizi aldığı yere geri bıraksınlar” dedi. 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.