logo

23 Ağustos 2013

Bakan Şahin’e göre kadın cinayetleri algıda seçicilik nedeniyle artmış gibi görünüyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kadın cinayetlerinin gerçekte azaldığını, ancak algıda seçicilik nedeniyle artmış gibi göründüğünü ileri sürdü. Şahin basında kadın cinayetlerinin yer almasını azaltmaya yönelik açıklamalarda bulundu. Kadın cinayetlerinin manşette yer almasını işaret ederek toplumda ‘bu olaylar acaba aşırı mı artıyor’ şeklinde bir algıya dönüştüğünü ileri sürdü.

Ankara’dan Uşak’a karayoluyla gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Uşak Üniversitesi Sosyal Tesisleri’nde Vali Vekili Nevzat Ergün, Ak Parti Uşak milletvekilleri İsmail Güneş ve Mehmet Altay, Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, Emniyet Müdürü Ogün Toprak, İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Osman Küçük, UOSB Başkanı Ali Yıldırım ve daire müdürleri tarafından karşılandı.

kcdp_17.8.2013_2e1382b9-5c9d-46cf-a538-22019a388e39
Uşak’ta, istatistiklere göre erkek intiharlarının çok fazla olduğuna değinen Bakan Şahin, “İntiharlarla ilgili olarak Uşak’a özel bir araştırma yapmamız gerekiyor. Çünkü diğer şehirlerde genelde kadın intiharları daha fazla olur, ama Uşak’ta yaş durumuna bağlı olarak erkek intiharlarının fazla olması ciddi bir araştırma gerektiriyor. Ben şimdi talimat verdim bu konu araştırılacak. Başka bir üniversiteden destek gerekiyorsa da bu desteği vereceğiz” dedi.
Algıda seçicilik kadın cinayetini fazla gösteriyor
Fatma Şahin, “Ülke genelinde yaşanan aile içi şiddet ve kadın cinayetlerinde azalma olduğunu, ancak algıda seçicilik nedeniyle fazla göründüğünü” ileri sürdü.
Kadın cinayetlerinin üstünü örtmeye çalışan Şahin “Daha önce kayıt dışı olan, üç maymunu oynadığımız, toplumsal olarak halının altına süpürdüğümüz bir sorunu biz AKP iktidarı olarak masanın üzerine açtık. Kadının insan hakları, toplumda güçlendikçe şiddet olgusu açığa çıkmaya başladı. Herkes hakkını ve hukukunu aramaya başladı. Biz de 10 yıldır bu konunun kurumsal ve hukuki alt yapısını oluşturduk. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bizden önce bu konuda çıkmış bir hukuki alt yapı yoktu. İki yıl önce önlem için dünyadaki örnekleri inceledik sivil toplumla beraber çok güçlü hukuki bir alt yapı oluşturduk. Dünya genelindeki en ileri hukuki düzenlemeyi yaptık” ifadelerini kullandı.
Şiddetin panzeri tek bir yasa değil
Şiddetle mücadelenin sabahtan akşama çözülecek bir konu olmadığını söyleyen Şahin, “Çok ciddi bir zihinsel dönüşüm gerekiyor. Şiddetin panzeri tek bir yasa da değil. Sevgiyi, muhabbeti, hoşgörüyü, saygıyı sorumluluğu kadın erkek eşitliğini insan odaklı bakışı güncellememiz gerekiyor. Medyanın bu konudaki algıda seçiciliği 3. sayfanın manşet haber olması, toplumda ‘Bu olaylar acaba aşırı mı artıyor’ şeklinde bir algıya dönüşüyor. Oysa rakamlar bize bunun çok net bir şekilde azaldığını söylüyor. Bitecek mi? Hayat devam ettiği sürece şiddeti azaltırız ama bitiremeyiz” diye konuştu.
Ciddi sorumluluğu olan polis Beyaz Bal’ı korumadı
Aile içi şiddet konularında mağdur olanların korunmasına yönelik olarak ciddi bir çalışma içinde olduklarını öne süren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin, “Koruma konusunda güvenlik güçleriyle çok ciddi bir çalışmamız var. Hazırlanan yasa da polis ve jandarmanın çok ciddi sorumlulukları bulunuyor” dedi.
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.