logo

22 Ağustos 2013

Baraka Film Atölyesi’nden yeni belgesel: Kıbrıs’ın “Öbürleri”

Baraka Film Atölyesi’nin dördüncü üretimi olan Kıbrıs’ın “Öbürleri”nin galası, 24 Ağustos Cumartesi akşamı saat 20:00’de ‘Saçaklı Ev’de yapılacak.  Baraka Film Atölyesi’nin  dört aylık kolektif çalışması sonucunda ortaya çıkan belgesel filmin müziğini, Baraka Müzik Topluluğu Sol Anahtarı hazırladı. Kıbrıs’ın “Öbürleri” 24 Ağustos gecesi yapacağı galanın ardından, 7 Eylül Cumartesi akşamı, Mağusa MAGEM’de de gösterilecek. Film gösterimleri halka ücretsiz olarak sunulacak

Bakara Film Atölyesi filmin konusunu şöyle anlatıyor;

Kıbrıs’ın kuzeyinde 1974 sonrası oluşturulan sistemde TC egemenleri ve işbirlikçileri her türlü araç ile Kıbrıslı Türk halkının siyasi iradesine müdahale etmiş, “Gelen Türk, giden Türk” mantığı ile hareket ederek, özellikle Kıbrıslı Elenlerden boşalan köylere ve evlere nüfus taşımış ve ardından  Türkiye’den Kıbrıs’a her türlü yerleşimi kolaylaştırmak için hem yerli hem TC kökenli sermaye teşvik edilmiş ve Kıbrıs’ın kuzeyi, özellikle Türkiye’den ciddi oranda göç almıştır. Özellikle sosyo-ekonomik nedenlerle, doğup büyüdükleri toprakları geride bırakan göçmenler, ekmeğini kazanacakları yeni bir hayatın umudu ile Kıbrıs’a yerleşmektedirler. Baraka Film Atölyesi’nin belgesel filmi Kıbrıs’ın “Öbürleri” de, Kıbrıs’ın kuzeyine göç eden altı göçmen ile yapılan röportajlar sonucunda kişisel hikayelerden yola çıkarak göçmenliğin farklı boyutlarını ortaya koyuyor ve göçmenlik olgusunu ele alıyor.

 

 Belgesel filmin üretim aşamasında, Kültür Dairesi’nin her yıl şahıs ve derneklere yönelik açtığı kültür fonundan yararlanmak ve belgesel filmi gerekli ekipmanlarla tamamlayabilmek için fona başvuru yapan Baraka Film Atölyesi, başvuruları değerlendiren yetkili değerlendirme komisyonu tarafından, yapılan işin “sanatsal ögeler taşımadığı” gerekçesiyle reddedildi ve tamamen kendi imkanlarıyla belgesel filmi tamamladı.

Sendika.org

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.