logo

21 Ağustos 2013

Trafikte uyuşturucu kontrolü başlıyor

Emniyet Genel Müdürlüğü, uyuşturucu kullanarak trafiğe çıkanlara yönelik yapılan yeni uygulama ile ‘uyuşturucu analiz cihazı’ yardımıyla sürücülerin uyuşturucu kullanıp kullanmadıkları belirlenecek.

Emniyet Genel Müdürlüğü, uyuşturucu kullanarak trafiğe çıkanlara yönelik yapılan yeni uygulama ile ‘uyuşturucu analiz cihazı’ yardımıyla sürücülerin uyuşturucu kullanıp kullanmadıkları belirlenecek. Uyuşturucu kullanarak trafiğe çıkanların ehliyetine 5 yıl el konulacak ve 3 bin 600 TL para cezası verilecek. Uygulamaya yarın başlanıyor.

Yurt‘un haberine göre, Tanıtımı yapılan “uyuşturucu analiz cihazı”nın ölçüm yapabilmesi için, sürücüden tükürük örneği alınıyor. Bir pet yardımıyla gerçekleştirilen örnek alım işlemi yaklaşık 2 dakika sürüyor. Ardından pet bir kite takılıyor, ardından 7 dakika bekleniyor. Bu sürede oluşan kimyasal reaksiyonla kit üzerinde mavi renk beliriyor. Ardından kit ölçüm cihazına yerleştiriliyor. Daha sonra ise sonuç elde ediliyor.

Yapılan açıklamada, 19 ayrı uyuşturucu türünü tanıyabilen cihazın verdiği sonuçlara göre, sürücünün uyuşturucu kullandığının tespit edilmesi halinde, sürücünün ehliyetine 5 yıl süre ile el konulacağı, 3 bin 600 TL para cezası kesileceği belirtildi. Sürücüden alınan kitteki örnek ise “adli delil” olarak 2 yıl süreyle saklanacak.

Bir soru üzerine sistemin yanılma payının yüzde 10 olduğunu belirten Trafik Denetleme Şube Müdür Yardımcısı Ali Özsoylar, sürücülerin talep etmesi halinde kan örneğinin de alınacağını belirtti. Hata payının çok düşük olduğunu belirten Özsoylar, sistemin 2 gün öncesine kadar gerçekleşen uyuşturucu kullanımlarını tespit edebildiğini belirtti.

Test yaptırmak istemeyenlerle ilgili ne yapılacağı sorusu üzerine bilgi veren Özsoylar, test yaptırmak istemeyenlere 2 bin TL para cezası kesileceği ve ehliyetine 2 yıl el konulacağı belirtildi.

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.