logo

Ana akımın “penguencilik” oynadıkları sırada haber yapmaya ve satmaya yönelik amaçları neredeydi?

İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi dekanı Prof. Dr. Sevda Alankuş’ un ve İletişim Fakültesi’nde öğretim üyesi Doç. Dr. Lyndon Way’ in işlerine gerekçesiz bir şekilde son verilmesiyle ilgili olarak çıkan, özellikle ana akım medyada çıkan haberlerde söz konusu haberleri satmak adına  “Geziye destek veren dekan işinden kovuldu..” şeklinde başlıklara yer verilmiştir. Söz konusu haberi yapan da dahil hepimiz biliyoruz ki yaşananların “Gezi Direnişi” ile direkt bir bağlantısı bulunmamaktadır.

Burada üzerinde durulması gereken ve yaşananlara sebebiyet veren neoliberal politikalar, vakıf üniversitelerinde yıllardır devam eden iş güvencesizliği sorunu ve keyfi uygulamalardır. “Gezi Direnişi” her türlü otoriteye ve iktidara karşı duruşun bir sembolü olarak yaşananlardan ayrı bir yerde durmakla beraber bizler, “hayatın her alanında iktidara karşı olmak” ve “üniversitelerdeki kognitif emeğin üretimine ve bu emeğe sahip çıkmak” fikriyle yola devam etmeliyiz. Prof. Dr. Sevda Alankuş ile Doç. Dr. Lyndon Way’ in içlerinde bulundukları durum ilk değildir ve de ne yazık ki son olmayacaktır. Hocalarımızın yaşadığı ve akademide yaşanan sürgün, baskı, mobbing, soruşturma, hukuksuzluk nedeniyle işini yapmasına engel olunan ve buna tepki olarak ülke çapında birçok üniversitede kendini gösteren “Akademik Özgürlük Hareketi” İzmir Ekonomi Üniversitesi bünyesinde de diri tutulmalıdır.

Bizler ana akımın yanlış ve kaynaksız haber paylaşımını önlemek için kendi paylaşımlarımız da ve eylemlerimizde akademik özgürlük, güvenceli iş, güvenli gelecek ve özgür üniversiteler gibi hedeflerimize odaklanarak öğrencilere, öğretim görevlilerine ve akademi çalışanlarına desteğimizi, onlarla olan dayanışmamızı sürdürmeliyiz.

En son yaşadığımız keyfi işten çıkarma özel üniversiteler nezdinde ne yazık ki bir ilk değildir. Daha önce de birçok kere yaşanmış bu tür olayların Sevda ve Lyndon Hoca isimleri adı altında birleşmesini ve olayın dikkate değer bir tepki almasını şahsi olarak önemsiyorum. Bizler yaşanan bu haksızlığa karşı bir arada duranlar vicdanı tek olarak varız ve güvencesizliğe, emeğin sömürülmesine karşı aynı cephedeyiz.

Sevda Alankuş ismini kullanarak prim yapmaya çalışan ana akımı asıllı haber yapma ilkesini hiçe sayarak yaptığı haberler nedeniyle kınıyoruz. Haber yapmak ve çıkar sağlamak adına konuyla ilgili haberleri asılsız olarak yapan medya kurumlarına ve kuruluşlarına “penguencilik” oynadıkları sırada da haber yapmaya ve satmaya yönelik amaçlarının nerede olduğu sorusunu sormak istiyoruz. Çıkarları doğrultusunda her türlü duruştan faydalanan ana akım medya bugün bir kere de akademiyi çıkarları için kullandığını göstermiştir.

MEDYA KULÜBÜ YÖNETİMİ

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.