logo

İEU Mezunları ve Öğrencilerinden Dekan Sevda Alankuş’a Destek

İEÜ Dekanı Prof. Dr. Sevda Alankuş’un işine son verilmesi gündemde. Yönetimden henüz resmi bir tebligat yapılmadı ancak Alankuş’a telefonla bilgi verildi. İEÜ öğrencileri ve mezunları Alankuş ile Way için dayanışmada.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğrencileri Ve Mezunlarından Kamuoyuna Duyuru;

İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevda Alankuş ve Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Lyndon Way’in görevlerine hiçbir sebep gösterilmeksizin son verildiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Buna ek olarak üniversite genelinde ismi halen açıklanmamış 8 kişinin daha işine son verildiğini biliyoruz. Bu haber bizim gibi İEÜ öğrencilerini ve mezunlarını hiçbir şekilde şaşırtmamıştır. Tüm Türkiye çapında iktidara yaranmaya çalışan sermaye sahipleri tarafından iktidarın emriyle başlatılan, basından üniversitelere kadar geniş bir skalada yürütülen cadı avına tabii ki üniversitemiz Mütevelli Heyeti Başkanı Ekrem Demirtaş’ın da katılacağından adımız gibi emindik. Üniversitenin mezuniyet töreni öncesi, sırf Gezi Parkı’na ve Taksim Direnişi’ne selam vermeye yardımcı olacak materyalleri sahnede görmemek ve kamuoyunun da görmesini engellemek amacıyla öğrencilerinin üstünü aratmaya cüret etmiş bir zihniyetten bu cadı avına katılım göstermemesi beklenemezdi. Bilinmelidir ki İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileri ve mezunları, sermaye sahiplerinin safi iktidara yakın köşeler kapmak amaçlı oyunlarına itiraz edecek ve her platformda seslerini yükseltecektir. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde, Mütevelli Heyet Başkanlığı adı altında yürütülen diktatörlüğe karşı başta bizler, akabinde Türkiye’de özgür bilim ve özgür üniversite savunusunun peşinden koşan kitleler hep birlikte ve tüm gücümüzle mücadele vereceğiz. “Geleceği Yönetmek” mottosuyla yola çıkan bir üniversitenin, kendi öğrencilerinin gelecek kaygılarıyla ve talepleriyle ilgilenmek yerine, yöneticilerinin yatırımlarına zarar gelmemesi noktasında bilime ve akademiye leke bulaştırması kabul edilebilecek bir durum değildir. Bizler iyi bir üniversite eğitiminin ilk başta özgür ve demokratik bir üniversite ekseninde barındığını çok iyi biliyoruz. Üniversiteleri birer ticarethane olarak gören kişilerin iyi bir üniversite eğitimine zemin hazırlayan bu iki temel noktayı sağlamaları doğal olarak mümkün değildir. Daha önce de eşine rastladığımız, değerli hocalarımızın hiçbir sebep gösterilmeksizin işten çıkarılmaları gibi keyfi uygulamalar özgür ve demokratik üniversite anlayışıyla bağdaşmamaktadır. Bizler bu tabloya karşı sessiz kalmayacağımızı üzerine basa basa tekrar ediyoruz.
Sevda Alankuş’un dekanlığı döneminde İletişim Fakültesi çok büyük bir dönüşüm ve gelişim göstermiştir. Müfredatların kapsamlı şekilde güncellenmesi, stüdyoların açılması, yüksek lisans programının öğrenci alıp ilk mezunlarını vermesi, Sinema ve Dijital Medya Bölümü’nün kurulması bunlardan sadece birkaçıdır.
Kendisi hiçbir zaman konformist bir yönetici olmamış, fakülte içinde katılımcı ve demokratik uygulamaları benimserken üniversite organlarında da öğrencilerin sesi, soluğu olmuştur. Bu tutumun tek adamlığı benimseyen bir “okul patronu” na ne kadar ters geldiği bugün bir defa daha anlaşılmıştır. Sevda Alankuş’un görevine son verilmesi üniversitedeki sermaye diktasının bir tezahürüdür.

Bilinmesini isteriz ki Sevda Alankuş, isminin yanında ve arkasında duracak koskocaman bir nesil yetiştirdi.

Sevda Alankuş iktidarın istemediği tipte bir gazeteci ve iletişimci kuşağı yetiştiren; Türkiye’nin en önemli bağımsız iletişim ağını kuran; öğrencilerine bilgiden önce vicdanıyla yüzleşmesi gerektiğini öğreten bir akademisyen olmuştur. Söz konusu müdahalenin Türkiye sokaklarının ve Türkiye insanının sokak habercisine, iletişimciye ve her şeyden önemlisi “vicdan”a bu kadar ihtiyaç duyduğu bir dönemde, direnişin en önemli ayağı olan “eğitim”e vurulmuş çok mühim bir darbe olduğuna inanıyoruz. İktidarın sadece meydanlarda çatıştığımız eli sopalı, palalı, gazlı ve silahlı polislerden ibaret olmadığını biliyoruz. Mücadelemiz hayatın her alanında devam edecektir.

İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileri ve mezunları olarak bizler, değerli hocalarımız Prof. Dr. Sevda Alankuş ve Yard. Doç. Dr Lyndon Way’in yanındayız. Gezi Parkı Direnişi boyunca basında ve diğer iş kollarında yürütülen cadı avına kurban gidenlerin, fişlenenlerin yanındayız. Özgür ve demokratik bir İzmir Ekonomi Üniversitesi için üzerimize düşen her şeyi yapacağımızı ve elimizden gelen tüm gayreti göstereceğimizi tüm kamuoyuna ilan ediyoruz.

Sevda Alankuş ismi sermaye turnikeleriyle kapladığınız kampüslerinize sığmayacak bir isimdir!

İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğrencileri ve Mezunları…

 

 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.