logo

Gazeteciliğe Başlarken : Okuldan Haber Odasına

Gazeteciliğe Başlarken, IPS İletişim Vakfı Yayınları’nın 14. kitabı.

185700bBağımsız İletişim Ağı’nın(BİANET) 2007 yılından beri, medya sektörü ile iletişim fakültesi mezunları arasındaki kopukluğun giderilmesi, genç gazetecilere etik ve politik olarak sorumlu haber yazma/yapma zihniyeti ve becerileri kazandırmak amacıyla İletişim Fakülteleri mezunlarına yönelik olarak sürdürmekte olduğu “Okuldan Haber Odasına” eğitimlerinin bir ürünü bu kitap.

BİA eğitimlerinde sunulan metinlerin bir seçkisi olan kitap, “iyi haber”lere imza atmanın gerekliliğini tartışmaya açmakla yetinmiyor, Hak Haberciliği dizisinin diğer kitaplarında da olduğu gibi bunun nasıl yapılabileceğini örnekliyor. Ayrıca yine gazeteci adaylarına iş ararken, mesleğe başlarken ve gazetecilik meslekleri sırasında –kendi hak arayışları da dahil– gözetmeleri gerekenler konusunda yol gösteriyor.

Hak haberciliği, haber eleştirisi, barış gazeteciliği…

Editörlüğünü BİA Eğitim Danışmanı ve İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevda Alankuş’un üstlendiği kitap, Umur Talu, İpek Çalışlar, Altan Öymen ve Nurcan Akad gibi tanınmış gazetecilerle, İncilay Cangöz, Özden Cankaya ve Ragıp Duran’ın aralarında bulunduğu iletişim fakültelerinin önde gelen akademisyenlerinin eğitimler sırasında yaptığı sunuşları bir araya getiriyor.

Sevda Alankuş, “Hak Haberciliği İçin; BİA Artık Bir Okul” başlıklı önsözünde Bağımsız İletişim Ağı’nın nereden gelip nereye gittiğini özetlerken “BİA inisiyatifinin katılımcıları, yerel medyayı, yaygın medyanın dışladıkları konuların, kesimlerin seslerini duyurabilecekleri haberciliğin mecrası olarak görüyor, (…) Türkiye’deki medya ortamının çoğulculaşması ve demokratikleşmesi açısından elzem sayıyorlardı,” diyerek Okuldan Haber Odasına fikrinin nasıl geliştiğine dair ipucu veriyor.

 

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.